Drone’la Teslimatta Google, Amazon’u Solladı

Google’ın sahibi olduğu bir girişim şirketi drone’la teslimat servisinde onay alarak bir ilke imza attı ve Amazon’dan önce bu alanda hizmete başladı.

Google’ın sahibi olduğu Wing isimli girişim firması, Avustralya’nın Sivil Havacılık Güvenliği kuruluşu CASA’dan onay alarak, dünyada ilk kez drone’la teslimat hizmetini ticari olarak başlatacak marka oldu.

Avustralya’nın Canberra bölgesinde geçtiğimiz 18 aydır çalışmalarını test amaçlı sürdüren Wing, 3 bin başarılı teslimata imza atmış durumda. Servis resmi olarak hizmete açıldığında Canberra bölgesinde 100 haneyi kapsayacak ve zamanla hizmet alanını genişletecek.

Wing’in drone’la teslimat sistemi bir mobil uygulama ile gerçekleşiyor. Uygulama aracılığıyla sipariş veriyorsunuz ve drone dakikalar içerisinde ürününüzü teslim ediyor. Bu ürünler arasında taze gıdalar, kahve, dondurma ve ilaçlar var.

Teslimat sisteminden yararlanan Kickstart Expresso isimli firmanın tecrübelerine dair bir video.

Drone’la teslimat süreci deneme aşamasında hiç bir kazaya sebebiyet vermeden tamamlansa da Canberra bölgesi sakinlerinin drone seslerinden fazlasıyla rahatsız olduğu Avusturyalı ABC News haberlerinde yer etmişti. Ancak sunacağı avantajlar dahilinde, bölge halkının drone seslerine zamanla alışması çok zor olmasa gerek.

Wing’in Avusturalya’da faaliyete geçecek olması, Amazon’un 2018 yılı içerisinde başlatacağı sözünü verdiği drone’la teslimat servisini akıllara getirdi. Ancak görünen o ki Amazon bu konuda geç kalmış durumda.

Kaynak: https://www.businessinsider.com

Total
1
Shares
Önceki haber

Yüz Tanıma ve Parmak İzi Güvenlik için Tek Başına Yetersiz

Sonraki haber

Hatıralardan Öğrenen Yapay Zeka

İlginizi çekebilir