Go Şampiyonu Yenilmez Yapay Zekalar Yüzünden Emekli Oldu

Go şampiyonu olan Güney Koreli Lee Se-dol, 24 yıllık Go kariyerini sona erdirerek emekli oldu. Emekliliğinin en büyük sebebinin yapay zekalar olduğunu söyledi.

Google’ın DeepMind yapay zekası yıllar boyu bir çok farklı başarıya imza attı. Starcraft 2’de oyuncuların neredeyse hepsinden iyi oynayan, göz hastalıklarını doktorlar kadar iyi teşhis edebilen ve AlphaGo ile dünyadaki Go oyuncularına meydan okuyan yapay zeka, Go şampiyonunun emekli olmasına sebep oldu.

Güney Kore doğumlu Lee Se-dol, 2016 yılında AlphaGo ile karşılaşana kadar Go oyunlarının yenilmezlik serisine sahip olan dünya şampiyonu olarak biliniyordu. AlphaGo ile gerçekleştirilen maçta üç maç arka arkaya kaybeden Lee, rakibine karşı yalnızca bir galibiyet alabildi. Normal şartlarda bir oyuncunun sinirlenip oyunu bırakacağı ya da pes edeceği düşünülse de, sabrı ve yeteneği sayesinde dişli rakibini bir kez mağlup etmeyi başarabilmişti. 

Lee neden emekli olduğuna dair yaptığı açıklamada, bu kararı almasındaki en büyük sebeplerden birinin yenilmez yapay zeka olduğunu söyledi. Bir insan oyuncu ne kadar iyi olursa olsun, her zaman kendisinden üstün bir yapay zeka olacağını söylüyor. “Yapay zekanın Go oynamaya başlaması ile birlikte ne kadar çabalarsam çabalayayım, bir numara bile olsam en tepeye çıkamayacağımı fark ettim. Bir numara bile olsam, karşımda yenilmez bir varlık olacak.” 

Emeklilik sonrasında ailesi ile vakit geçireceğini ve “dinleneceğini” belirtiyor. Yine de emekli olmadan önce yapay zeka HanDoI karşısında son bir Go maçı gerçekleştirecek. Daha önce karşılaştığı yapay AlphaGo ise 2017 yılında, dünyanın en iyi Go oyuncusunu yendikten sonra emekli edilmişti. 

Total
73
Shares
Önceki haber

Makine Öğrenmesi Devriminin Eşiğinde

Sonraki haber

Kripto Para Borsasında Büyük Soygun

İlginizi çekebilir