Dünyada İlk Kez İnsansız Gemi ile Transatlantik Yolculuk Denenecek

Otonom araçların taşımacılık sektöründe sağlayacağı yenilikçi çözümlere bir başkası daha ekleniyor.

Taşımacılıkta otonom süreçler günbegün önem kazanıyor. Yakın gelecekte şehirlerde göreceğimiz otonom arabalar ve dronelar aracılığıyla gerçekleşecek teslimat sürecine ek olarak, deniz taşımacılığında da otonom çözümler geliştirilmeye devam ediyor.

Kanada’dan yelken açmaya hazırlanan 12 metre uzunluğundaki USV Maxlimer isimli insansız gemi, yaklaşık 35 günlük yolculuğu sonrasında İngiltere’nin güney sahillerine ulaşacak.

Denizcilik ve araştırma endüstrileri için gemiler geliştiren Sea-Kit International tarafından geliştirilen otonom gemi, Shell Ocean Discovery XPRIZE isimli etkinlik kapsamında bir yolculuğa çıkacak. İngiltere’de bulunan bir kontrol istasyonu rehberliğinde gerçekleşecek yolculuk, kargo taşımacılığında yeni potansiyelleri gözler önüne serecek. Gemi limanda ve denizdeyken kontrol cihazına birden fazla uydu bağlantısı aracılığıyla canlı veri akışı sağlanabilecek.

Geliştirici şirket, mürettebata sahip olmak zorunda olmayan gemilerin ekonomik ve çevresel yönden fayda sağlayacağına inanıyor. Deniz taşımacılığında köprü, mutfak, su ve iklim ihtiyacının tamamını ortadan kaldıran otonom gemiler hibrit yapıda motorları sayesinde yolculuk esnasında dizel-elektrikten güç alarak yakıt kullanımını da %95 oranında azaltıyor.

Total
14
Shares
Önceki haber

Ford, İki Bacaklı Robotları ve Otonom Araçlarıyla Taşımacılıkta Devrime Hazırlanıyor

Sonraki haber

Kadın Gözüyle Teknolojinin Geleceği

İlginizi çekebilir