Dünyada İlk! Yapay Zeka Yönetimindeki Yük Gemisi Okyanus Ötesi Yolculuğunu Başarıyla Tamamladı

Yapay zeka tarafından yönetilen kargo gemisi, yolculuk boyunca rota şartlarına göre hızını optimize ederek yakıt verimliliğini artırdı ve zararlı gaz emisyonunu azalttı.

Güney Koreli araç devi Hyundai’ın yan kuruluşu olan Avikus, dünyanın ilk otonom navigasyon teknolojisinden yararlanarak yola çıkan ticaret gemisinin okyanus ötesi yolculuğunu başarıyla tamamladığını duyurdu.

Gelişen hesaplama yetenekleriyle birlikte otonom navigasyon çözümleri ulaşım ve taşımacılık sektörünün farklı kollarında test edilmeye devam ediyor. Otonom araçların karada yeni bir dönem başlatması beklenirken, denizcilik endüstrisinde de gelişmeler çok geride değil. 

Geçtiğimiz yıl Norveç’te gübre şirketi, 40.000 kamyonla teslimattan tasarruf etmek için tamamen elektrikli ve otonom bi konteyner gemisini teslimatlarında kullanmaya başladığını duyurmuştu.

Hyundai’dan deniz taşımacılığına yapay zeka çözümü!

Hyundai, 2020 Aralık ayında deniz taşımacılığında otonom navigasyon kullanımını geliştirmek amacıyla Avikus isimli yan kuruluşunu hayata geçirdi. Avikus geçtiğimiz yıl otonom navigasyon desteğiyle Güney Kore’de 12 kişilik bir yolcu gemisininin seyahatini tamamlamayı başarmış ve dünyanın en büyük bilişim fuarı olan CES 2022’de bu başarısını sergilemişti.

Güncel versiyonu HiNAS 2.0 adlandırılan yazılım,Seviye 2 otonom navigasyon teknolojisi olarak gemiyi kontrol edip işletebiliyor. Yazılım, çevresindeki nesneleri tanıma ve yargılama gibi Seviye 1 işlevler için yakındaki gemileri, hava durumunu ve dalga yüksekliğini tanımak üzere eğitilmiş yapay zeka kullanıyor.

Teknolojinin son olarak kullanıldığı ve dünyada bir ilki gerçekleştiren devasa LNG yük gemisi, 1 Mayıs tarihinde Meksika Körfezi’nden yola çıkarak Panama Kanalı aracılığıyla Güney Kore’nin Boryeong LNG limanına ulaştı. Yapay zeka tarafından yönetilen gemi 33 günde 20 bin kilometre yol kat etti. HiNAS 2.0 yazılımı bu yolculuk esnasında Hyundai’nin Integrated Smartship Solutions (ISS), yani Entegre Akıllı Gemi Çözümü yazılımıyla desteklendi. Bu sayede sistem en uygun rotaları seçerken, bu rotalar için en uygun hızı belirledi. Yazılım ayrıca seyahati esnasında birçok gemiyle karşılaştı ve kaçamak hareketlerle yaklaşım 100 çarpışmayı önlemeyi başardı. 

Total
13
Shares
Önceki haber

Live Shopping Yatırımı Markaya Ciro, Müşteri ve İtibar Kazandırıyor

Sonraki haber

Metaverse, trilyon dolarlık bir ekonomik değer yaratma potansiyeline sahip

İlginizi çekebilir