Dünyanın Amonyakla Çalışan İlk Traktörü Görücüye Çıktı

Yaygın olarak gübre olarak kullanılan amonyağı yakıt olarak kullanan tarım araçlarıyla sıfır emisyon hedefleniyor.

New York’ta yer alan Stony Brook Üniversitesi Gelişmiş Enerji Merkezi dünyanın amonyakla çalışan ilk traktörünü görücüye çıkardı. Orta büyüklükteki traktörün dizel motoru, Amogy adlı girişim firması tarafından amonyaktan güç sağlayacak bir sistemle değiştirildi. Sistem yoğun enerjili kimyasalı hidrojene dönüştürerek 100 kW’lık bir hidrojen yakıt enerjisi açığa çıkarıyor.

Elektrikli Araçlar kategorisindeki seçeneklerin çoğunluğu tüketici odaklı binek araçlar ve hafif kamyonlardan oluşuyor. Öte yandan sadece ABD’de karbon emisyonunun dörtte birinden fazlası orta ve ağır hizmet araçlardan kaynaklanıyor. Bu yüzden bu araçlar kategorisinde çevre dostu enerji kaynaklarına geçiş yapmak önem arz ediyor. 

Bu tarz araçlarda susuz amonyağın enerji kaynağı olarak kullanılması mühim. Zira halihazırda tarımda gübre olarak yaygın biçimde kullanılan amonyak, erişimi kolay bir kimyasal. Sağladığı enerji yoğunluğu göz önüne alındığında tarım ekipmanları için potansiyel bir enerji kaynağı gözüyle bakılan amonyak, daha önce dizel yakıtla karma biçimde enerji kaynağı olarak kullanılmış, tamamen dizelle çalışan araçlara kıyasla karbon salınımında yarı yarıya bir düşüş gözlenmişti. 

Amogy’nin dizel motorun yerini alan sistemi 16 litreye yakın amonyokla saatlerce iş yapabilecek enerji sağlıyor. Sistem amonyağı doğrudan enerji kaynağı olarak kullanmıyor ve talep üzerine amonyak, hidrojen oluşturması üzere bir reaktörde parçalanıyor ve yakıt hücresine güç sağalaması için kullanılıyor. Şu an için yeni yöntemin % 100 verimli çalıştığını söylenemez ancak Amogy, gelişime açık olan teknolojinin başlangıç olarak iş gücü için yeterli kaynağı sağlayabildiğini belirtiyor.

Amogy gelecekte bazı kamyon modelleri ve nakliye gemilerinin önümüzdeki 12 ay içinde amonyak tabanlı enerji ile denemelere çıkacağını belirtti. Hedef, taşımacılık sektöründe karbon salınımına büyük etkisi olan dizel motorlara alternatif olarak çevre dostu bir yakın alternatifi olabilmek. 

Amonyak enerjiyle desteklenen traktörün 2022 yılı sonunda demo sürecinden çıkması bekleniyor.

Total
0
Shares
Önceki haber

Acer EG0 Serisi Monitörler, Rekabetçi Oyuncuların Gerçek Potansiyelini Ortaya Çıkarıyor

Sonraki haber

Sesini Kaybeden Ünlü Aktörün Diyalogları Yapay Zeka Tarafından Okundu

İlginizi çekebilir

Normalleşme yeni nesil güvenlik teknolojileriyle sağlanıyor

COVID-19 salgınıyla mücadele tüm hızıyla devam ederken yeni normale göre hayat devam ediyor. Bu noktada teknoloji, tüm kişi ve kurumların en büyük yardımcısı. AVM’lerden tüm işletmelere, eğitim kurumlarından havaalanlarına insan yoğunluğundan kaynaklanan riskleri düşürmek ve sağlıklı bir güvenlik sunmak için her yerde teknoloji kullanımı hızla artıyor. Temassız geçiş kontrol çözümleri, noktasal ısı tespiti yapan, ateş ölçen, maske kontrolü yapan kameralar ve daha birçok teknoloji hayatımızın yeni normalinde güvenliği sağlayan baş aktörler olarak ön plana çıkıyor.
Devamını oku