Dünyanın En Büyük Radyo Teleskopu FAST Çalışmaya Başladı

Çin’de kurulan dünyanın en büyük ve en hassas radyo teleskopu FAST, uzayın gizemlerini keşif görevine resmen başladı.

Çin’in resmi devlet kanalı olan Xinhua tarafından yapılan açıklamaya göre, dünyanın en büyük ve en hassas radyo teleskopu FAST, resmi olarak faaliyete geçti.

Çin tarafından uzun bir süredir üzerinde çalışılan ve dünyanın en büyüğü olacak şekilde tasarlanan FAST isimli radyo teleskop test çalışmalarını geçtiğimiz ay tamamlamıştı.Genişliği 500 metreyi bulan teleskop, uzay araştırmalarının pek çok alanında kullanılabilecek.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamalara göre FAST’ın normal hacminin dört katına kadar genişleme özelliği bulunuyor. Teleskop, dünyanın her yanından bilim insanlarının kullanımına açık olacak. Uzay araştırmaları yapmak isteyen bilim insanları, bu teleskopu kullanabilecek.

2011 yılında inşasına başlanan teleskop 2016 yılında tamamlandı ve toplam maliyeti 170 milyon dolar olarak açıklandı. Bugüne kadar çeşitli testlerden geçen teleskop, bütün testleri başarıyla tamamladı ve tamamen faaliyete geçti. Bu teleskop sayesinde daha önce keşfedilmemiş yıldızları ve kozmik olayları tespit etmek ve olası dünya dışı yaşamlar için bulgular elde etmek mümkün olabilecek. 

Total
1
Shares
Önceki haber

Windows 7 Son Güncellemesi Problemli Bir Şekilde Geldi

Sonraki haber

Google Apple’ın Güvenlik Açıklarını Buldu

İlginizi çekebilir