Dünyanın En Tehlikeli Virüsleriyle Dolu Bilgisayarı 1 Milyon Dolara Satışta

Adeta bir sanat eseri gibi ilgi gören dizüstü bilgisayara The Persistence of Chaos, yani Kaosun Kalıcılığı adı veriliyor.

Bir internet sanatçısı olan  Guo O Dong dünyanın en tehlikeli 6 virüsüyle doldurduğu ve The Persistance of Chaos (Kaosun Kalıcılığı) isimli bilgisayarını bir eser olarak açık artırmaya çıkardı.

Bu link aracılığıyla takip edebileceğiniz açık arttırma şu an 1 milyon 200 bin doları aşmış durumda.

The Verge’e konuya ilişkin açıklamalarda bulunan sanatçı Guo O Dong, dijital dünyadaki soyut tehditleri fiziksel hale getirerek bir farkındalık oluşturmayı amaçladığını dile getirdi. Dong, bilgisayarlarda meydana gelen hasarların bizi etkilemediğini düşündüğümüzü ve bunu çok saçma bulduğunu söylüyor: “Elektrik şebekelerini veya kamu altyapısını etkileyen zararlı virüsler, bize doğrudan zarar verebilir.”

Dizüstü bilgisayarına konulmuş olan 6 farklı virüs de, daha önce finansal açıdan sarsıcı hasarlara yol açtıkları için seçilmişler. Bu virüslerden yakın dönemde en çarpıcı olarak hatırlananı, 2017 yılında küresel bir siber krize yol açan, pek çok kurum ve şirketin bilgisayarını kullanılmaz hale getiren fidye yazılımı WannaCry.

Guo, WannaCry yazılımının İngiltere Ulusal Sağlık Servisi’ni 100 milyon dolar zarara uğratarak, dijital saldırıların fiziksel olarak nasıl sonuçlar doğurabileceğini kanıtladığının altını çiziyor. Saldırı sonrasında on binlerce doktor randevusu takip edilemez hale gelmişti.

Geçtiğimiz hafta aktarmış olduğumuz bir diğer haberde Amerika’nın Baltimore şehrinde gerçekleşen fidye saldırısıyla birlikte devlet kurumlarına ait 10.000 bilgisayarın erişilemez hale geldiğini ve kurumsal faaliyetlerin devam ettirilemediğini bildirmiştik. Bu konuya da dikkat çeken Guo, gerçekleşen saldırıyla birlikte emlak satışlarının durduğu, su faturalarının ödenemez hale geldiği ve sağlık sistemlerinde aksamaların yaşandığına dikkat çekiyor.

Guo’nın bilgisayarında yer alan 6 virüsün verdiği hasarın değeri  95 milyar dolara ulaşıyor.

Kaynak: https://www.theverge.com/

Total
9
Shares
Önceki haber

Teknoloji ve Çalışan Memnuniyeti

Sonraki haber

Huawei Telefonlarında microSD Kartlar Kullanılamayacak

İlginizi çekebilir

Yapay Zeka Özellikli Akıllı Güvenlik Kameraları En Ufak Hareketi Bile Anında Yakalıyor

Yeni nesil güvenlik kameraları, ev ve iş yerini uzaktan izleme işlevlerinin yanına kişileri ve evcil hayvanları otomatik tespit ve takip etme, çift yönlü ses iletim ile iletişim kurma gibi özellikleri ekliyor. Anker’in Türkiye’de yeni satışa sunduğu ve yapay zeka özellikleriyle donanan Eufy Indoor Cam 2K Pan and Tilt güvenlik kamerası, 360 derece dönebilen kızılötesi gece görüşü, hareket tanıma, sesli kumanda gibi özelliklerin yanı sıra, yüksek çözünürlüğüyle de bu alana iddialı bir giriş yaptı.
Devamını oku