Dünyanın İlk Blockchain Buzdolabı Tanıtıldı

Avusturyalı enerji sağlayıcısı Wien Energie, teknoloji devi Bosch ile iş birliğine giderek dünyanın blockchain teknolojisine sahip ilk buzdolabını üretti.

Avusturya’nın en büyük enerji sağlayıcısı Wien Energie, düzenlenen ANON Blockchain Avusturya Zirvesi’nde blockchain teknolojisini temel alan dünyanın ilk buzdolabını tanıttı.

Merkezi olmayan teknolojiyle geliştirilmiş buzdolabının esas amacı, tüketicinin sürdürülebilir enerji tüketimine olan ilgisini arttırmak. Blockchain teknolojisi sayesinde kullanıcılar buzdolabının enerji kaynağı olarak güneş paneli veya rüzgar santralini seçebilecek. Üstelik tüketiciler buzdolabının kullandığı her kilovatın hangi enerji kaynağı tarafından sağlandığını takip edecek.

Buzdolabının yetenekleri bunlarla da sınırlı kalmıyor. Teknolojinin yükselen trendi blockchain yanı sıra, nesnelerin interneti (IoT) konusunda da marifetli bir buzdolabı ile karşı karşıyayız. IoT teknolojisini benimseyen buzdolabını akıllı telefonunuz aracılığıyla uzaktan kontrol edebileceksiniz. Böylece kullanıcı buzdolabı ve dondurucu bölümlerinin ısı değerlerini, kapının tam kapanıp kapanmadığını ve karbondioksit emisyon değerini her an ve her konumdan takip edebilecek.

Resmi açıklamaya göre şu an prototip halinde olan buzdolabı, önümüzdeki aylarda test noktası olarak belirlenmiş evlerde kullanılmaya başlanacak.

Wien Energie CEO’su Peter Gönitzer, blockchain teknolojisinin enerji israfının önüne geçmek için büyük bir fırsat olduğunu söyledi. Gönitzer’e göre merkezi olmayan ekosistem sayesinde şeffaf ve kullanıcı dostu bir enerji marketi ortaya çıkabilir.

Avusturyalı şirket blockchain teknolojisini enerji sektörünün farklı alanlarında deneyerek kullanım alanını genişletmeye devam edecek. Şirket, bir blockchain girişim firması olan Riddle & Code ile iş birliğine giderek, şu an için adı verilmeyen bir kentsel gelişim alanında merkezi olmayan teknolojiye sahip altyapıda testler yapmayı planlıyor.

Bir kaç ay içerisinde faaliyete geçecek bu projeye yaklaşık 100 kişi katılacak. Projenin amacı bölgede hangi akıllı enerji tarifelerinin çalışacağını ortaya koymak olacak.

Kaynak: https://cointelegraph.com

Total
4
Shares
Önceki haber

Kripto İşlem Platformu Liquid’in Değerlemesi 1 Milyar Dolara Ulaştı

Sonraki haber

Ekranı Katlanabilen Telefonlar Daha Başlangıç

İlginizi çekebilir

Markalar, Black Friday (Kara Cuma) Kampanyalarında Nelere Dikkat Etmeli?

Koronavirüs salgını birçok sektörü felç ederken, çevrimiçi alışverişlerin artmasını sağladı. Yılın en büyük indirimli alışveriş günü Black Friday (Kara Cuma) 2020’de yapılacak çevrimiçi satışların önceki seneleri geçmesi muhtemel. Digital Exchange CEO’su Emrah Pamuk, e-ticarete hem yeni adım atan hem de sektörün tecrübeli markaları için satışları artıracak ipuçlarını paylaştı.
Devamını oku