Dünyanın İlk Drone Taksisi Viyana’da Havalandı

Bilim kurgu hikayelerinden aşina olduğumuz uçan arabalara ne zaman kavuşuruz bilinmez. Ancak pilotsuz drone taksiler bu hayalin gerçekleşmesine bir adım daha yaklaşıyor.

Araba üreticileri kendi kendine süren araçlar konusunda bastırmaya devam ededursun, Avusturyalı havacılık şirketi FACC ve Çinli drone üreticisi EHang güçlerini birleştirerek dünyanın ilk pilotsuz drone taksisini Viyana semalarına havalandırdı.

2 kişilik yolcu kapasitesine sahip olan EHang 216 isimli drone taksi, 16 pervaneye sahip ve 340 kg ağırlığında. Viyana’da bulunan Generali Arena stadyumunda kapsamlı bir şekilde test edilen EHang 216’nın seri üretime hazır olduğu açıklandı.

FACC Ceo’su Robert Machtlinger yaptığı açıklamada drone taksinin saatte 150 km yol katettiğini, ağırlığına göre 50 ila 70 km arasında yolculuk yapabileceğini dile getirdi. Drone taksinin şehir içinde hızlı ulaşıma olanak sağlaması bekleniyor. Machtlinger bu konuda daha büyük adımlar atılabilmesi için otonom uçan araçlara yönelik yapılacak düzenlemelerle, yasal çerçevede drone taksilerin diğer uçak ve helikopterlerle iletişiminin düzenlenmesi ve trafik kurallarının sağlanması gerektiğini vurguladı.

FACC tarafından yapılan açıklamaya göre drone taksi şimdiden 336.000 dolar değerinde siparş almış durumda. Talebin en çok geldiği ülke ise Çin.

Kaynak: https://techxplore.com

Total
5
Shares
Önceki haber

Akıllı Teknolojilerle Artık Her Yer Toplantı Odası

Sonraki haber

Netflix, AirPlay Desteğini Durdurdu

İlginizi çekebilir

Honor Şimdi Vodafone’da!

Akıllı telefonunu uygun fiyatlı, performans canavarı modellerle güncellemek isteyen Vodafone aboneleri, HONOR 8S'yi 12 aylık sözleşme yaparak ­ayda 125 TL avantajlı fiyattan alabilecekler. HONOR 8C Vodafone abonelerine özel 12 aylık sözleşmeyle ayda 155 TL fiyatla sunulacak. Vodafone online mağazasına özel satılacak HONOR 8X ise ayda 200 TL taksitle 12 ay vadeli olarak tüketiciyle buluşacak.

Devamını oku

Papara finansal özgürlüğün önündeki tüm engelleri kaldırıyor

Türkiye’de finansal hizmetleri çağa uygun ürün ve özelliklerle kullanıcılarına sunan Papara, engelleri ortadan kaldırmak için ses getirecek bir çalışmaya imza attı. BlindLook ile yapılan iş birliği sayesinde görme engelli kullanıcılar, Papara’nın sunduğu tüm hizmetlere BlindLook’un ses odaklı teknolojisi ile özgürce, hiç kimsenin eşlik etmesine ihtiyaç duymadan erişebilecek.
Devamını oku