Dünyanın İlk Drone Taksisi Viyana’da Havalandı

Bilim kurgu hikayelerinden aşina olduğumuz uçan arabalara ne zaman kavuşuruz bilinmez. Ancak pilotsuz drone taksiler bu hayalin gerçekleşmesine bir adım daha yaklaşıyor.

Araba üreticileri kendi kendine süren araçlar konusunda bastırmaya devam ededursun, Avusturyalı havacılık şirketi FACC ve Çinli drone üreticisi EHang güçlerini birleştirerek dünyanın ilk pilotsuz drone taksisini Viyana semalarına havalandırdı.

2 kişilik yolcu kapasitesine sahip olan EHang 216 isimli drone taksi, 16 pervaneye sahip ve 340 kg ağırlığında. Viyana’da bulunan Generali Arena stadyumunda kapsamlı bir şekilde test edilen EHang 216’nın seri üretime hazır olduğu açıklandı.

FACC Ceo’su Robert Machtlinger yaptığı açıklamada drone taksinin saatte 150 km yol katettiğini, ağırlığına göre 50 ila 70 km arasında yolculuk yapabileceğini dile getirdi. Drone taksinin şehir içinde hızlı ulaşıma olanak sağlaması bekleniyor. Machtlinger bu konuda daha büyük adımlar atılabilmesi için otonom uçan araçlara yönelik yapılacak düzenlemelerle, yasal çerçevede drone taksilerin diğer uçak ve helikopterlerle iletişiminin düzenlenmesi ve trafik kurallarının sağlanması gerektiğini vurguladı.

FACC tarafından yapılan açıklamaya göre drone taksi şimdiden 336.000 dolar değerinde siparş almış durumda. Talebin en çok geldiği ülke ise Çin.

Kaynak: https://techxplore.com

Total
5
Shares
Önceki haber

Akıllı Teknolojilerle Artık Her Yer Toplantı Odası

Sonraki haber

Netflix, AirPlay Desteğini Durdurdu

İlginizi çekebilir