Dünyanın İlk Robot İşçilerden Oluşan Plaka Fabrikası Açıldı

Dubai’de açılan fabrika hiçbir insan müdahalesi olmadan günde 33 bin plaka üretebiliyor.

Sadece robotlardan oluşan bir işçi ordusuna sahip fabrika, günde 33 bin araç plakası üreterek dünyada bir ilke imza attı.

Dubai’de Yol ve Ulaşım İdaresi Başkanlığı (RTA) tarafından açılan fabrikada, endüstri 4.0 teknolojileri ve yapay zekâ uygulamaları kullanılarak hiçbir insan müdahalesinin olmadığı bir üretim ağı kuruldu. RTA, yakın gelecekte benzer makineleri servis sağlayıcılarının merkezine kurarak, sistemi RTA’ya ait merkez fabrikasından kontrol edecek.

Çalışma prensibi olarak robot, e-Lisans sistemindeki baskı siparişlerini alıyor ve baskı plakalarıyla araç plakasını üretiyor. Plaka üzerine yapıştırılan QR kodu sayesinde sistem, plakanın kullanım ömründen hurdaya kadar olan yolculuğunu takip edebiliyor.

Her üretim birimi günde 11 bin plaka, yani saatte azami 350 ila 700 plaka üretebiliyor. Makine, bir defada altı farklı plaka türünü otomatik olarak yazdırabilme yeteneğine sahip.

Kaynak: https://gulfnews.com

Total
1
Shares
Önceki haber

Amazon Hissedarları Yüz Tanıma Teknolojisinin Devletlere Satılmasını İstemiyor

Sonraki haber

İşletmenizin Nasıl Bir Dijital Dönüşüm Liderine (CDO) İhtiyacı Var?

İlginizi çekebilir

Hitachi Vantara, Yeni Lumada Platform Veri Hizmetleri İle Tüm Endüstrilere Veri Odaklı Hız Ve Yenilikçilik Getiriyor

Yeni Lumada Veri Hizmetleri ve Lumada Data Lake, tüm endüstrilere veri odaklı yenilikçilik getiriyorYeni Lumada Edge Intelligence, ticari ve endüstriyel operasyonlarda uçtan buluta veri yönetimini basitleştiriyorLumada kullanımı farklı sektörlerde önemli farklar yaratabiliyor: Kuzey Amerika’daki Disneyland’ler, Lumada ile sürüş güvenliğini artıracak
Devamını oku

Bulut Çözümlerle Operasyonel Maliyetler
 3’te 1 Oranında Azalıyor

Dijitalleşme hızlanırken bulut bilişim çözümlerine ihtiyaç artıyor. 2030 yılına kadar pazarın 3 katı büyüyerek 1,5 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Bulut bilişimdeki hızlı büyümenin arkasında ise sağladığı esneklik ve verimlilik var. Yapılan çalışmalara göre bulut bilişim çözümleri kullanan şirketler yıllık operasyonel maliyetlerini 3’te 1 oranında düşürüyor.
Devamını oku