Dünyanın İlk Robot İşçilerden Oluşan Plaka Fabrikası Açıldı

Dubai’de açılan fabrika hiçbir insan müdahalesi olmadan günde 33 bin plaka üretebiliyor.

Sadece robotlardan oluşan bir işçi ordusuna sahip fabrika, günde 33 bin araç plakası üreterek dünyada bir ilke imza attı.

Dubai’de Yol ve Ulaşım İdaresi Başkanlığı (RTA) tarafından açılan fabrikada, endüstri 4.0 teknolojileri ve yapay zekâ uygulamaları kullanılarak hiçbir insan müdahalesinin olmadığı bir üretim ağı kuruldu. RTA, yakın gelecekte benzer makineleri servis sağlayıcılarının merkezine kurarak, sistemi RTA’ya ait merkez fabrikasından kontrol edecek.

Çalışma prensibi olarak robot, e-Lisans sistemindeki baskı siparişlerini alıyor ve baskı plakalarıyla araç plakasını üretiyor. Plaka üzerine yapıştırılan QR kodu sayesinde sistem, plakanın kullanım ömründen hurdaya kadar olan yolculuğunu takip edebiliyor.

Her üretim birimi günde 11 bin plaka, yani saatte azami 350 ila 700 plaka üretebiliyor. Makine, bir defada altı farklı plaka türünü otomatik olarak yazdırabilme yeteneğine sahip.

Kaynak: https://gulfnews.com

Total
1
Shares
Önceki haber

Amazon Hissedarları Yüz Tanıma Teknolojisinin Devletlere Satılmasını İstemiyor

Sonraki haber

İşletmenizin Nasıl Bir Dijital Dönüşüm Liderine (CDO) İhtiyacı Var?

İlginizi çekebilir

Yazılım Devi Micro Focus Türkiye Ar-Ge Yatırımı İle Büyüdü!

2020 Micro Focus için beklentilerinin üzerinde bir büyüme yılı olarak geride kalıyor. Yıl içinde Atar Labs ile Türkiye’nin siber güvenlik alanındaki en büyük satın almasını gerçekleştiren şirket, “Micro Focus Virtual Realize Tour ‘20” ile de sektörün en önemli etkinliklerinden birine imza attı. Dijital dönüşümün ve bilişim teknolojilerinin ön plana çıktığı 2020’yi hedeflerinin üzerinde bir büyümeyle kapatacaklarını açıklayan Micro Focus Türkiye ve Yunanistan Genel Müdürü Deniz Kırca, “2021’de de hızlı büyümemizi sürdürürken yenilikçi teknoloji ve çözümlerimizle müşterilerimize destek olmaya devam edeceğiz” dedi.
Devamını oku