Redington reklamı
Redington reklamı
Redington reklamı
Redington reklamı

Dünyanın İlk Robot İşçilerden Oluşan Plaka Fabrikası Açıldı

Dubai’de açılan fabrika hiçbir insan müdahalesi olmadan günde 33 bin plaka üretebiliyor.

Sadece robotlardan oluşan bir işçi ordusuna sahip fabrika, günde 33 bin araç plakası üreterek dünyada bir ilke imza attı.

Dubai’de Yol ve Ulaşım İdaresi Başkanlığı (RTA) tarafından açılan fabrikada, endüstri 4.0 teknolojileri ve yapay zekâ uygulamaları kullanılarak hiçbir insan müdahalesinin olmadığı bir üretim ağı kuruldu. RTA, yakın gelecekte benzer makineleri servis sağlayıcılarının merkezine kurarak, sistemi RTA’ya ait merkez fabrikasından kontrol edecek.

Çalışma prensibi olarak robot, e-Lisans sistemindeki baskı siparişlerini alıyor ve baskı plakalarıyla araç plakasını üretiyor. Plaka üzerine yapıştırılan QR kodu sayesinde sistem, plakanın kullanım ömründen hurdaya kadar olan yolculuğunu takip edebiliyor.

Her üretim birimi günde 11 bin plaka, yani saatte azami 350 ila 700 plaka üretebiliyor. Makine, bir defada altı farklı plaka türünü otomatik olarak yazdırabilme yeteneğine sahip.

Kaynak: https://gulfnews.com

Total
2
Shares
Önceki haber

Amazon Hissedarları Yüz Tanıma Teknolojisinin Devletlere Satılmasını İstemiyor

Sonraki haber

İşletmenizin Nasıl Bir Dijital Dönüşüm Liderine (CDO) İhtiyacı Var?

İlginizi çekebilir

Siber Güvenliksiz Dijitalleşme Yatırı Kurumların Bütçesine Zarar Veriyor

Dünyanın 50 ülkesinde 18 bin çalışanıyla 40.000 kurumsal müşteriye dijital dönüşüm hizmeti sunan Micro Focus, kurumları dijitalleşme ve siber güvenlik konusunda uyarıyor. Micro Türkiye ve Yunanistan Genel Müdürü Deniz Kırca, tehditlerin dijital olduğu yerde güvenliğin de dijital olması gerektiğini belirterek, şirketlerden sadece 3’te 1’inin yapay zeka ve otomasyon yatırımının yanında siber güvenliği de düşündüğünü söyledi. Kırca, siber güvenlik yatırımını gerçekleştirmeden yapay zeka ve otomasyon sistemine geçmenin şirketleri saldırıya daha açık hale getirdiğinin de altını çizdi. Banttan indirilemeyen bir otomobil için üreticilerin 10.000 Euro zarar ettiğini vurgulayan Kırca “Siber güvenliksiz yapay zeka ve otomasyon yatırımları bilançoya zarar olarak yazılıyor. Bu üç yatırımı birbirinden ayırmadan yapmak en iyi çözüm” dedi.
Devamını oku