Ekvador Ülkesi Vatandaşlarının Önemli Verileri İnternete Sızdı

Elasticsearch isimli sunucuda yaşanan aksaklıktan ötürü Ekvador ülkesi vatandaşlarına ait pek çok kritik veri internete sızdı. Sızan veriler arasında vatandaşların soy ağacı, çocuklarına ait bilgiler, finansal kayıtlar ve araba bilgiler yer alıyor.

vpnMentor güvenlik uzmanları tarafından 2 hafta önce tespit edilen açığa çıkmış veri tabanı, 16,6 milyon nüfusa sahip bir Güney Amerika ülkesi olan Ekvador vatandaşlarına ait ve Elasticsearch sunucularında barındırılan 20,8 milyon kayıtlı kullanıcı verisini içeriyordu. Nüfustan daha fazla olan kullanıcı sayısının oluşturulmuş eski ve benzer kayıtlara dayandığı belirtiliyor.

Açığa çıkan verilerin büyük çoğunluğunun devlet kaynaklı sivil kayıtlardan oluştuğu belirtiliyor. Kayıtlarda vatandaşların isim soy isimleri, doğum tarihleri ve doğum yerleri, ev adresleri, medeni durumları, ulusal kimlik numarası, iş bilgileri, telefon numaraları ve eğitim durumları gibi kritik öneme sahip veriler yer alıyor ve 2019 yılına ait güncel veriler de kayıtlar arasında yer alıyor. Haberi yapan ZDnet sızan veriler aracılığıyla yaptığı araştırmada ülkenin başkanına ait verilere, hatta bir süre Ekvador’da politik tutuklu olarak bulunmuş WikiLeaks’in baş aktörü Julian Assange’a ait bilgilere dahi erişim sağlayabilmiş.

Güvenlik uzmanlarının esas endişelendiği konu ise 18 yaş altı 6,7 milyon kişiye ait bilgilerin de sızan veriler içinde yer alıyor olması. Bu bilgiler arasında isimler, cinsiyet, ev adresleri, doğum yerleri bulunuyor. Yapılan uyarıların ardından Ekvadorlu yetkililer sızan verileri güvenlik altına aldı.

Kaynak: ZDnet

Total
0
Shares
Önceki haber

Facebook’un Dijital Para Birimi Libra Fransa ve Almanya’da Yasaklandı

Sonraki haber

Endüstriyel IoT’yi Üretim Alanına Taşıyacak

İlginizi çekebilir