Elektrikli Taşıtlar, Güvenlik İçin Daha Gürültülü Hale Geliyor

Ses tasarımcıları, AB’deki yeni elektrikli taşıt gereklilikleri kapsamında uyarı mahiyetinde gürültü oluşturmayı hedefliyor.

Elektrikli taşıtların en ilginç yönlerinden birisi son derece sessiz çalışmaları. Motor gürültüsünün sürüşle ne kadar bağlantılı olduğunun fark edilmesini sağlayan bu sessizlik bazen tehlikeli, hatta ölümcül olabiliyor. Örneğin, telefonuna bakarak ilerleyen birinin bu son derece sessiz yol alan araçları fark etmeme olasılığı gibi.

Avrupa Birliği, yollarda güvenliğin tam anlamda sağlanabilmesi için yeni model elektrikli araçların ses çıkarmasını istiyor. Bazı araç üreticileri kendi markalarıyla bütünleşecek özel ses efektleriyle bu sorunu ortadan kaldırdı bile. Örneğin Jaguar’ın elektrikli modeli Jaguar I-pace bu soruna çoktan çözüm bulmuş bile.

Son derece sessiz çalışan elektrikli araçlar için ses oluşturan tasarımcılar, çıkan sesin araba markasıyla uyum sağlaması için özel çaba sarf ediyor. Tabii öncelikli olarak “bir aracın yaklaştığını” ifade eden bir ses oluşturulması şart.

Ses tasarımcıları, aracın görsel tasarımının netleşmesiyle kolları sıvıyor. Bu uzun geliştirme sürecinde araç için uygun sesin oluşturulması için gerekli kanun ve kurallar var, rastgele sesler kullanılamıyor.

Araç üreticileri elektrikli arabalarının sesi konusunda oldukça titizlikle hareket ediyor. Alman BMW, ünlü bestekar Hans Zimmer ile ortaklığa giderek araçlarının sesini ikonikleştirmeyi hedefliyor. Görünen o ki elektrik taşıtların gürültüleri, günümüz motorlu taşıtların sebep olduğu gürültü kirliliğinden çok farklı bir tecrübe sunacak.

Total
0
Shares
Önceki haber

Facebook Beğeni Sayılarını Saklamayı Planlıyor

Sonraki haber

Netflix’in Türkiye’den Çekileceği İddiaları Asılsız Çıktı

İlginizi çekebilir