Elon Musk’ın Neuralink Girişimi, Beyin İmplant Çalışmalarına Önümüzdeki Yıl Başlıyor

İnsan beyni ve bilgisayar arasında kurulan bağda yeni bir döneme giriyoruz.

Elon Musk tarafından 2017 yılında kurulan çoklu girişim firması Neuralink, beyin – bilgisayar arayüzü için günümüz teknolojilerine kıyasla beyin dokusuna çok daha az etkisi olan implantlar geliştirmek üzerine çalışıyordu. Musk, bu problemin çiplerle aşılabileceğini ve bazı beyin rahatsızlıklarının bu yolla çözebilmeyi umut ettiklerini söyledi.

Elon Musk bir başka ifadesinde Neuralink’in yapay zeka ile ortakyaşamı mümkün kılacak yolları aradığını dile getirdi. Musk’a göre bu bir zorunluluk değil, tercihe bağlı olacak.

Ancak şu an için tamamen tıbbi amaçlı geliştirilen implant yine Neuralink tarafından geliştirilmiş ve adeta bir dikiş makinesi gibi çalışan robot ile beyin dokusunun derinliklerine yerleştirilebiliyor. Bahsi geçen implant 4 ila 6 mikrometrelik inceliğiyle dikkat çekiyor ve bu çok ince yapısına rağmen okuma ve yazma işlemini gerçekleştirebiliyor.

Neuralink bilim insanları The New York Times’a yaptığı açıklamada henüz yolun çok başında olduklarını ve beyin implantının son kullanıcıya ulaşması için çok mesafe kat etmeleri gerektiğini vurguladı.

Neuralink kurucularından Max Hodak ise gelecekte ampute insanların bu implant sayesinde protezlerle yeniden tam hareket kabiliyetine kavuşabileğine inandığını dile getirdi. Hatta önümüzdeki yıl bu konudaki çalışmalar insan testler üzerinde gerçekleştirilecek. Çalışmaya pek çok enstitüden sinir cerrahı da eşlik edecek.

Kaynak: TechCrunch

Total
1
Shares
Önceki haber

Amazon Alexa Tıbbi Danışmanlık Verecek!

Sonraki haber

Salesforce Tableau’yu Satın Aldı, Peki Şimdi Ne Olacak?

İlginizi çekebilir

Zoom, 2021 Mali Yılı Üçüncü Çeyrek Raporunu Açıkladı

- Üçüncü çeyrek toplam geliri önceki yılın aynı dönemine göre %367 büyüyerek 777,2 milyon dolar oldu - Takip eden 12 ay (TTM) gelirine 100 bin dolardan fazla katkı sağlayan müşteri sayısı önceki yılın aynı dönemine göre %136 arttı - 10’dan fazla çalışana sahip müşteri sayısı 433.700’e çıkarak, önceki yılın aynı dönemine göre %485 artış gösterdi
Devamını oku

Türkiye’nin Ay Yolculuğu Hedefinde En Büyük Destek 3D Yazıcıdan Çıkacak

Yerli ve milli 3D Yazıcı üreticisi Zaxe’nin Genel Müdürü Emre Akıncı, Türkiye’nin 2023’e kadar Ay’a ulaşmasını planlayan Milli Uzay Programı’ndaki en büyük destekçinin 3D yazıcılar olacağını söyledi. 3D yazıcıların eskiden roketlerin kritik parçalarını ürettiğini anlatan Akıncı “Şimdi uzayda 3D yazıcı ile gerekli roket ve istasyon yedek parçası imal ediliyor. Ay ve Mars yüzeyi için binaların inşası 3D yazıcı ile deneniyor. Astronotların yiyecekleri de 3D yazıcı ile basılıyor” dedi. Akıncı, Zaxe olarak Türkiye’nin uzay yolculuğunda yerli mühendislerin çalışmalarıyla yer almaktan mutluluk duyacaklarını da söyledi.
Devamını oku