Elon Musk’ın Neuralink Girişimi, Beyin İmplant Çalışmalarına Önümüzdeki Yıl Başlıyor

İnsan beyni ve bilgisayar arasında kurulan bağda yeni bir döneme giriyoruz.

Elon Musk tarafından 2017 yılında kurulan çoklu girişim firması Neuralink, beyin – bilgisayar arayüzü için günümüz teknolojilerine kıyasla beyin dokusuna çok daha az etkisi olan implantlar geliştirmek üzerine çalışıyordu. Musk, bu problemin çiplerle aşılabileceğini ve bazı beyin rahatsızlıklarının bu yolla çözebilmeyi umut ettiklerini söyledi.

Elon Musk bir başka ifadesinde Neuralink’in yapay zeka ile ortakyaşamı mümkün kılacak yolları aradığını dile getirdi. Musk’a göre bu bir zorunluluk değil, tercihe bağlı olacak.

Ancak şu an için tamamen tıbbi amaçlı geliştirilen implant yine Neuralink tarafından geliştirilmiş ve adeta bir dikiş makinesi gibi çalışan robot ile beyin dokusunun derinliklerine yerleştirilebiliyor. Bahsi geçen implant 4 ila 6 mikrometrelik inceliğiyle dikkat çekiyor ve bu çok ince yapısına rağmen okuma ve yazma işlemini gerçekleştirebiliyor.

Neuralink bilim insanları The New York Times’a yaptığı açıklamada henüz yolun çok başında olduklarını ve beyin implantının son kullanıcıya ulaşması için çok mesafe kat etmeleri gerektiğini vurguladı.

Neuralink kurucularından Max Hodak ise gelecekte ampute insanların bu implant sayesinde protezlerle yeniden tam hareket kabiliyetine kavuşabileğine inandığını dile getirdi. Hatta önümüzdeki yıl bu konudaki çalışmalar insan testler üzerinde gerçekleştirilecek. Çalışmaya pek çok enstitüden sinir cerrahı da eşlik edecek.

Kaynak: TechCrunch

Total
1
Shares
Önceki haber

Amazon Alexa Tıbbi Danışmanlık Verecek!

Sonraki haber

Salesforce Tableau’yu Satın Aldı, Peki Şimdi Ne Olacak?

İlginizi çekebilir