İngiltere, Endüstriyel Devrimden Sonra İlk Kez Kömürsüz Bir Hafta Geçirdi

Britanya, 1882 yılından bu yana ilk kez elektrik üretmek için hiç kömür kullanmadığı bir hafta ile iklim değişikliğini ne kadar ciddiye aldığını gösterdi.

18. Yüzyılda buharlı makinelerin icadıyla başlayan Endüstriyel Devrim sürecinden bu yana önce İngiltere, ardından dünyada kömür kullanarak enerji üretimi yaygınlaşarak kullanıldı. Endüstriyel Devrim’in etkisiyle yeni fabrikalar kuruldu ve fosil bazlı yakıt kullanımı tüm dünyada hız kazandı. Dünyanın ilk kömür bazlı enerji istasyonu da Londra’da 1882 yılında faaliyete geçmişti.

Ancak çevreye büyük zararı dokunan ve iklim değişikliğinde baş rol oynayan fosil yakıtların kullanımını asgariye indirme ve gelecekte tamamen sonlandırma amacında olan ülkeler, yenilenebilir enerjilerle çözüm arayışında.

BBC tarafından yapılan habere göre elde edilen veriler İngiltere’nin 1 Mayıs tarihinden bu yana enerji üretiminde hiç kömür kullanmadığını gösteriyor. Bu süreçte enerji rüzgar türbinleri, gaz ve nükleer enerjiyle elde edilmiş durumda.

Hükümet planlarına göre şu an için İngiltere’de enerji üretimi konusunda %10’dan daha az bir talep gören kömürün kullanımı 2025 itibariyle sonlanacak. Bir diğer fosil bazlı yakıt olan gazın kullanımıysa  2050 yılına kadar %80 oranında azaltılacak.

Kaynak: BBC.co.uk

Total
1
Shares
Önceki haber

Uber’in Değerlemesi Halka Arz Sonrasında 82,4 Milyar Dolara Ulaştı

Sonraki haber

Çocuklar ve Teknoloji

İlginizi çekebilir