Enerji sektörü, güvenlik risklerine karşı akıllı ve önleyici çözümleri tercih ediyor

Enerji üretimi ve dağıtımında yaşanacak bir aksama sağlık hizmetlerinden ulusal güvenliğe kadar tüm toplumsal alanları etkileme riski taşıyor. Bu nedenle her tür enerji kaynağı ve tesisinin güvenliğinin sağlanması stratejik öneme sahip bulunuyor. Bu doğrultuda, enerji santrallerinden nakil hatlarına kadar farklı tesislerin güvenlik risk ve ihtiyaçlarının analiz edilerek özel çözümler sunulması büyük önem taşıyor.

Çok sayıda giriş-çıkış nedeniyle aşırı hareketliliğe sahip olan kömür santrallerinin, genelde açık arazide yer alan rüzgâr santrallerinin ve korunması söz konusu olduğunda uluslararası hukukun bile devreye girdiği petrol ve doğal gaz kaynaklarının güvenliğini sağlamak için; olası güvenlik riskleri ve ihtiyaçlarının çok iyi analiz edilmesi ve konunun uzmanı profesyonellerden hizmet alınması çok önemli.


İhtiyaca özel tasarlanan çözümler


Çözüm tasarımı için öncelikle enerji sektöründe üretim, dağıtım ve enerji nakil hatları faaliyetlerini kapsayan iş süreçlerindeki güvenlik riskleri ve ihtiyaçları analiz ediliyor. Sonrasında geçiş kontrol ve personel devam kontrol sistemleri, ziyaretçi takip sistemleri, video izleme ve yangın algılama çözümleri gibi birçok farklı sistem, korunacak alanın risk ve ihtiyaçlarına uygun şekilde tasarlanıyor ve birbiri ile entegre edilerek proje hayata geçiriliyor. Ayrıca Uzaktan İzleme, insanlı güvenlik, itfaiye hizmetleri ile yangından korunma, risk danışmanlığı gibi farklı hizmet seçenekleri ile de olası tüm riskler kapsayıcı ve bütünleşik bir önleyici yaklaşımla sunuluyor.


İzinsiz geçişe geçit yok!


Sensormatic CMO’su Pelin Yelkencioğlu, “Sensormatic olarak enerji sektöründeki tesislere dışarıdan izinsiz kimsenin girmemesini sağlıyoruz. Sadece izinli kişilerin ve araçların, izinli oldukları zaman süresince, bulunmaları gereken yerde olmalarını sağlayan bir geçiş kontrol sistemi kuruyoruz. Diğer elektronik güvenlik teknolojileri ile entegre çalışan bu çözümümüzle tüm riskli alanları denetim altına alıyor, bu alanlardaki güvenlik önlemlerinin otomatik bir akış ile işlemesini sağlayıp, insani hataları en az indirerek güvenliği sağlıyoruz” dedi.

Sensormatic CMO’su Pelin Yelkencioğlu


Akıllı kameralar 7/24 görevde


Kurulan entegre elektronik güvenlik sistemlerinin kötü niyetli kişilerin ya da izinsiz giriş yapmak isteyenlerin üzerinde caydırıcı bir etki yarattığına değinen Yelkencioğlu konuyu “Güvenlik sağlanacak olan alana yerleştirilen akıllı kameralar, sahip oldukları video analiz algoritmaları ile alandaki hareketleri otomatik algılıyor ve potansiyel tehlikeleri güvenlik biriminin ekranına gerçek zamanlı olarak aktarıyor. Bu noktada uzaktan sesli anons sistemiyle şüpheliye sözlü bir uyarı yapılabiliyor. Bu anons, oraya kazara girmiş olan bir kişinin oradan hızla uzaklaşmasını sağlarken, kötü niyetli kişi ya da gruplara ise ‘Güvenlik güçlerinin sizden haberi var, müdahale etmeden burayı hemen terk edin’ uyarısını yapıyor.” Şeklinde açıkladı.


Geniş arazilerde tam kontrol


Açık arazide bulunan rüzgâr santrallerinde ve güneş enerjisi santrallerinde güvenlik sınır çitleri üzerine yerleştirilen gece görüşlü ve analizli kameralar ve sesli uyarı cihazları ile sağlanıyor. Video analiz özelliği sayesinde yetkisiz giriş ya da amaçsızca dolaşan şüpheli şahıslar anında belirlenerek Uzaktan İzleme Merkezi’ne raporlanıyor. Bu sayede insan gözünden kaçabilecek detaylar anlık olarak operatörlerle paylaşılıyor ve proaktif şekilde önlem alınması veya müdahale edilmesi sağlanıyor.


Petrol ve doğal gaz kaynaklarının olduğu bölgelerdeki tesisler video analiz özellikli kamera sistemleri ile korunuyor. Ayrıca doğalgaz ya da petrolün boşaltıldığı limanlar ve tesislerde patlamaya karşı dayanıklı güvenlik kameraları kullanılıyor. Bu kameralara ek olarak, geniş alana sahip olduğu için güvenliği artırabilmek ve kör nokta bırakmamak adına termal ve hareketli kameralar da tercih ediliyor.


İletişim ve enerji kablo hattı kurulması mümkün olmayan arazilerde, güneş enerjisi ile çalışan mobil elektronik güvenlik sistemleri ile hizmet verilebiliyor.


Ayrıca yüksek güvenlik ihtiyacı olan alanlara giriş-çıkışlar, parmak izi, iris ve yüz gibi kişiye özel, benzersiz fiziksel özellikler kullanılarak yapılıyor.


Securitas’ın profesyonel yangın ekibi iş başında


Tüm enerji tesislerinde ihtiyaca özel yangın algılama teknolojileri entegre ediliyor. Eğer tesiste profesyonel bir yangın ekibi yoksa yangına ilk müdahale, arama, kurtarma ve gözetmen hizmetlerinin de arasında olduğu geniş bir yelpazede hizmet veren Securitas ilgili tesise özel bir proje tasarlıyor.

Total
0
Shares
Önceki haber

Google, Silikon Vadisi’nde Donanım Odaklı Bir Merkez Kuracak

Sonraki haber

Zoom: Çalışma hayatının yeni dönemi “güven ve teknoloji” üzerine inşa ediliyor

İlginizi çekebilir

Kale Çelik Kapı Serisi ile Yangında Üstün Performans Sergiliyor

Türkiye’de 70 yıldır inovasyon ve Ar-Ge’nin gücüne inanıp, bu alana yatırım yaparak üretimlerini gerçekleştiren Kale Kilit, çelik kapıları sayesinde yangının verdiği can ve mal zararlarının önüne geçilmesinde büyük rol oynuyor. Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da gerçekleşen bir yangında Kale Çelik kapı alevler, duman ve isi içeri almayarak bir aileyi mutlak faciadan kurtardı.
Devamını oku