Enerjide Devrim Yapacak 21 Milyar Dolar Değerinde Nükleer Füzyon Reaktörü

Fransa’da yapım aşamasında olan termonükleer enerji santrali temiz enerjide yeni bir çağın başlamasına öncü olabilir.

Amerika, Çin, Hindistan, Japonya, Rusya ve Güney Kore ortaklığında hayata geçirilen Uluslararası Termonükleer Deneysel Reaktör (ITER) projesi ile atomlar birbirine karıştırılarak güç üretiliyor. Günümüz nükleer enerji santrallerine kıyasla daha güvenli ve temiz enerji üretme imkanı sağlayan ITER geleceğin enerji kaynağı olarak kabul ediliyor.

Temiz ve güvenli enerji üretim imkanına karşın bugüne değin hiçbir ülke, küçük bir kasabaya enerji üretecek kapasitede bir füzyon reaktörü inşa etmemişti. Fransa’da inşa edilen 21 milyar dolar değerindeki reaktörün hedefinde bu ilki başarmak var.

ITER’in kurulum aşamalarını anlatan videoyu İngilizce alt yazı seçeneği ile izleyebilirsiniz.

Ülkeler ITER projesine 10 yıl önce, 2023 yılına gelindiğinde tamamen füzyon enerjiye geçmek amacıyla başladı. Ancak yaşanan ertelemelerle 2023 hedefi 2035 yılına kaydırılmış durumda. Proje bütçesinin 4 katına çıkarak bazı eleştirileri de beraberinde getirdi. Kimi araştırmacılara göre ITER’in verimli çalışıp çalışmayacağı dahi meçhul.

Projenin ihtiyaç duyduğu bütçe ve teknolojinin faaliyete geçiş tarihinin sürekli ertelenmesi gösteriyor ki; güneşin sağladığı enerji gücünü reaktörlerle mümkün kılmak kolay bir iş değil.

Kaynak: BusinessInsider

Total
1
Shares
Önceki haber

iPhone 11 Nasıl Olacak? Özellikler ve Fiyatı Hakkında Her Şey

Sonraki haber

Volvo’nun İnsansız Çekicisi İlk Görevini Üstlendi

İlginizi çekebilir