Enflasyon Oyuna Geldi!

Dünyada ve Türkiye’de hakim olan enflasyonist ortam herkesin hayatını etkiliyor. Ülkemizdeki döviz artışlarından bütün sektörler nasibini alıyor. Oyun da bu alanlar arasına katıldı. Üç büyük oyuncu platformu Steam, Xbox Game Pass, PlayStation Store’un fiyatlarına zam yapması oyuncuları kara kara düşündürmeye başladı.

Son gelişme olarak TL’nin değerinin düşmesi sonrasında dijital oyun dağıtım platformu Steam, Türkiye’de de satışlarını dolar üzerinden yapmaya başladı. Steam cüzdanlarındaki bakiyeler de bundan sonra güncel dolar kuru üzerinden gösterilecek.

Bu gelişme Türk oyun severleri üzdü çünkü oyun fiyatlarında ciddi artış söz konusu olacak. 20-30 TL olan oyunların fiyatları birden 15-20 dolarlara çıktı. Bu gelişme oyuncuların alım gücünü düşürecek. Ayrıca oyun geliştiriciler ve stüdyolar da bu durumdan etkilenebilir.

Steam’in bu konudaki açıklamasına da ulaştım. Onların açıklaması kur oynaklığı nedeniyle dolara geçişe mecbur kaldıkları yönünde: “Arjantin ve Türkiye’de son yıllarda yaşanan yüksek kur oynaklığı, oyun geliştiricilerinin bu para birimleri cinsinden uygun fiyatları seçmesini ve sürekli güncel tutmasını güç hâle getirdi. Geliştirici buluşmalarımızda ve sohbetlerimizde bu geri bildirimle çok sık karşılaştık. Buna ek olarak, bu ülkelerde/bölgelerde sürekli olarak yaşanan kur dalgalanmaları, ücretler, vergiler ve lojistik sorunlar kaynaklı olarak Steam ödeme yöntemlerini güncel ve çalışır hâlde tutmakta büyük güçlükler yaşadık. Arjantin ve Türkiye’deki Steam müşterileri için fiyatları dolar olarak değiştirmek, bize hem oyunculara hem de partnerlere daha standart ve tutarlı bir hizmet sunmamıza yardımcı olurken aynı zamanda bu ülkelerde/bölgelerde yaşayan Steam kullanıcılarına çeşitli ödeme yöntemleri sunmaya devam edebileceğimiz anlamına geliyor.”

Bu açıklama her şeyi anlatıyor. Oyuncular oyunları daha pahalı almak zorunda kalacak ama oyun geliştiricilerin gelirinin artmasını umuyoruz. Çünkü Türkiye’de özellikle mobil konusunda ciddi bir oyun geliştirici ekosistemi oluşmuş durumda. Kur oynaklığının bu sektörü vurması çok üçüzü olur.

FİYATLARDA CİDDİ ARTIŞ VAR

Oyunlara yapılan zam sadece Steam’le sınırlı değil. Sony ise, çevrimiçi oyun mağazası PlayStation Store’da kasım başında birçok popüler oyuna zam yaptığını açıklamıştı. Bunlar arasında Resident Evil, Mount&Blade 2: Bannerlord gibi oyunlar var. Resident Evil 2’nin fiyatı 349 TL’den 749 TL’ye çıktı. Mount&Blade 2:Bannerlord ise 499 TL’den 899 TL’ye fırladı.

Wo Long: Fallen Dynasty’nin fiyatı da 870 TL iken, 1299 TL’ye çıktı.

Microsoft’un Xbox One, Xbox Series X/S ve Windows 10 ve Windows 11’deki abonelik hizmeti Xbox Game Pass’a da kasım başında zam geldi. Daha önceden de zam yapılan Game Pass yeni zamla yüzde yüz zamlanmış oldu. Game Pass’da son abonelik fiyatları PC Game Pass 79 TL’den 159 TL’ye çıktı. Konsolda da fiyat 159 TL oldu. Ultimate fiyatı ise 120 TL’den 209 TL’ye çıktı. Evet yeni yıla girmeden üç platform da zam yağmuruyla oyuncuların karşısına çıktı.

KORSANA YÖNELİŞ ARTAR MI?

Bu fiyatlar Türk oyun severlerin alım gücünü bir hayli düşürecek. Ancak hepimiz biliyoruz ki kimse de sevdiği oyunu oynamaktan vazgeçmek istemez. Bu durumda alternatif arayışları olabilir. Yeni fiyat zamları oyun severlerin korsan oyunlara yönelmesine neden olabilir. Türkiye zaten korsan oyun indirmede dünyada üst sıralarda yer alıyor. Bu gelişmeler sonrasında sevilen oyunların korsan versiyonlarının indirilmesinde artış olası görünüyor. ‘Crackli’ denilen oyun oynama artabilir. Crack, oyunların kopya koruma önlemlerinin kırılmasına deniyor. Tabii bu durum Türkiye’de oyun sektörünün gelişimine de darbe vuruyor. Büyük oyun firmalarının Türkiye’ye girmesine engel oluyor. Temennimiz bir an önce kurların eski haline dönmesi ve diğer sektörlerde olduğu gibi oyun sektöründe de taşların yeniden yerine oturması yönünde. Herkese zamsız ve güzel bir oyun deneyimi diliyorum….

Total
0
Shares
Önceki haber

TP PETROL DAĞITIM A.Ş.: HİSSE GÖRÜŞMELERİNE İLİŞKİN HABERLER GERÇEĞİ YANSITMAMAKTADIR.

Sonraki haber

Çin, Dünyanın İlk Ticari Su Altı Veri Merkezini İnşa Etmeye Başladı

İlginizi çekebilir

Pazaryeri Hizmeti Veren Tek Medya Ajansı: Ingage

Türkiye’nin yurt dışında en büyük medya satın alma operasyonunu yürüten ajansı olarak Ingage; Amazon ve AliExpress başta olmak üzere yurt dışı pazaryerlerinde uzman bir ekiple hizmet veriyor.Markaların global e-ticaret platformlarında yer alması, öne çıkması ve rekabet edebilmesi için Ingage, Türkiye'nin bu anlamda servis veren en büyük hizmet sağlayıcısı konumuna geldi.
Devamını oku