Enflasyonist dönemde sağlıklı nakit akışı nasıl yaratılır?

Tüm şirketlerin ajandasında birinci öncelik sağlıklı nakit akışı yönetimi. Enflasyonist ortamda maliyetler hızla artarken şirketlerin de alacaklarını aynı hızla tahsil etmesi gerekiyor. Bu noktada ödeme teknolojileri ve çözümleri şirketlerin sağlıklı nakit akışı yaratmalarında önemli bir rol oynuyor.
Coworkers team brainstorming and meeting to discuss and analysis the information together in office, Business concept

Enflasyonist ortamda tüm şirketlerin öncelikli hedefi sağlıklı bir nakit akışı yaratmak. Çünkü fiyatların hızla yükseldiği, alım gücünün düştüğü ve talebin ertelenebildiği bu tür dönemlerde nakit akışının sağlıklı yönetilmesi şirketin ve faaliyetlerinin sürekliliği açısından kritik önem taşıyor. Bu nedenle birçok şirket özellikle maliyet artışlarından etkilenmemek için nakit akışını hiç olmadığı kadar yakından takip ediyor.

B2B ve B2B2C ödeme sistemlerinde Türkiye’nin öncü fintek şirketi Paynet de bu dönemde çözümleriyle şirketlerin sağlıklı nakit akışı yönetimi gerçekleştirmelerine destek veriyor.

Business partners working together at office desk, they are using a laptop and checking financial reports, top view

Paynet’in geliştirdiği Bayi Ağı Çözümleri, özellikle bayi ve alt bayiye sahip şirketlerin nakit ve tahsilat akışını kolayca yönetmelerini sağlıyor. Üreticiden son kullanıcıya kadar olan süreçte gerçekleştirilen satışlarda, tüm paydaşların payı Paynet Bayi Ağı Çözümüyle otomatik olarak ilgili hesaplara geçiyor. Zaman kaybı olmaksızın herkesin hakediş tutarı paylaştırılırken ekstra hesaplama yapılmasına gerek kalmıyor. Bayi Ağı Çözümlerinin bir diğer önemli özelliği de tüm işlemleri tek merkezden yönetmesi. Paynet ile kart, kredi gibi tüm ödeme yöntemlerine bir arada ulaşabilen işletmeler, müşterileri için en uygun ve en pratik ödeme yöntemleri ile ödeme alabiliyor, satış kayıplarının önüne geçiyor.

Paynet, kart, kredi ya da cüzdan gibi tüm ödeme yöntemlerinin tek bir anlaşma ile alınmasına da aracılık ediyor; Paynet Portal, mobil uygulama, karekod ve link gibi farklı cihaz ya da altyapılar ile ödeme alınmasına olanak sağlıyor.

Ödeme koşulları iyileştiriliyor

Bugün tüm işletmeler operasyonlarını yürütürken işin merkezine verimliliği koyuyor. Tek ekran üzerinden farklı ödeme yöntemleri ile ödeme alabilen Paynet çözümleriyle nakit akışı anlık takip edilebiliyor ve tüm bilgiler anında güncelleniyor. Böylece nakit akışı dijitalleştirilirken; şirketlerin finansal operasyon verimliliği artırılıyor, maliyet tasarrufu yapması sağlanıyor. Paynet, işletmelere anlaşmalı bankalarda geçerli ekstra taksit avantajları da sunuyor. Bu avantajlarla işletmeler kendi müşterilerine daha uygun maliyetlerle taksitli alışveriş imkanı yaratıyor.

Businessman teamwork is thinking and analysis planning the strategy analysis, charts and graphs in meetings and successful teamwork ideas.

Tek platformdan anlık takip

Paynet, ödeme çözümlerindeki tecrübesine paralel olarak Açık Bankacılık hizmetleri ile de tüm bankaların tek ekrandan yönetilmesini sağlayarak şirketlerin nakit akışını etkin şekilde takip etmelerini mümkün kılıyor. Paynet Açık Bankacılık hizmetini kullanan şirketler, farklı bankalarda bulunan hesap hareketlerini tek bir platform üzerinden takip edip raporluyor. Bu şekilde, birden çok bankayla çalışan şirketler, bu bankalardaki hesaplarına tek tek giriş yapmalarına gerek kalmadan, tüm hesaplarını tek bir ekrandan görüntüleyebiliyor. Bununla birlikte nakit akışını anlık olarak izleyip, ödeme ve tahsilat takibini de tek tuşla yapabiliyorlar.

Business team discussion about finance cost company working together and pointing paper summary graph.

“Enflasyon tahsilata bakışı değiştirdi”

Enflasyonist ortamın iş dünyasının tahsilata bakışını değiştirdiğini belirten Paynet Genel Müdürü Onur Ertürk, kurlarda yaşanan dalgalanmaların da şirketlerin nakit akışı konusundaki hassasiyetini artırdığını söylüyor.

Paynet Genel Müdürü Onur Ertürk

“Artık küçük ya da büyük her ölçekten şirket, alacaklarını en kısa zamanda tahsil etmeye odaklanıyor” diyen Ertürk, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Biz de şirketlerin finansal sağlığını korumak için özellikle nakit akışlarını ve tahsilatlarını anlık yönetmelerini sağlayacak çözümlerimizle onlara destek veriyoruz. Örneğin Bayi Ağı Çözümüyle tedarik zinciri ve satış ağında bekleme sürelerini ortadan kaldırıyoruz. Bu çözümlerle şirketlerin tüm kartlardan yaptıkları tahsilatların en kısa zamanda hesaplarına aktarılması mümkün oluyor. Bununla birlikte, vadenin zamanında ödenmeme riskini ortadan kaldırıyor, ertesi gün veya haftalık periyotlarda ödeme opsiyonları sunuyoruz. Tüm bu çözümler tahsilatı hızlandırırken sağlıklı bir nakit akışı yönetimi sağlıyor.” 

Total
0
Shares
Önceki haber

FINTEX Summit’te finans ekosistemindeki yeni trendler masaya yatırıldı

Sonraki haber

Sestek’in Kuzey Amerika’dan sorumlu bölge direktörlüğüne Yalım Eriştiren atandı

İlginizi çekebilir

Yeni dönemde kârlı büyümenin yolu tahsilattan geçiyor

Bugünün koşullarında tahsilatta yaşanan her türlü aksama şirketlerin operasyonel maliyetlerini ve risklerini yükseltiyor, işletme sermayelerinin azalmasına, kârlılıklarının düşmesine ve tahsilata bağlı nakit akışında bozulmalara neden oluyor. Tahsilat sorunu yüzünden nakit akışı bozulan, rekabetin gerektirdiği yatırımları yapamayan şirketlerin varlıkları da riske giriyor. Bu nedenle Paynet Genel Müdürü Onur Ertürk, şirketlerin tahsilat konusuna her zamankinden daha fazla odaklanması gerektiğini söylüyor. Ertürk, “Şirketlerin enerjilerini tahsilata değil, kârlılığa ve büyümelerine harcamaları için teknolojiyi etkin kullanmaları gerekiyor” diyor.
Devamını oku