Engelli İnsanların Hayatını Kolaylaştıran Teknolojiler

Yeni nesil akıllı teknoloji, engelli insanlara daha önce hiç düşünülmeyen şekillerde yardım ediyor. Hangi uygulama ve teknoloji engellilerin hayatına ne denli etki ediyor, hayatlarını nasıl kolaylaştırıyor?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre dünyada toplam nüfusun yaklaşık %15’i, yani 1 milyar insan, engelli ve bu rakamlar her yıl yükseliyor. 110-190 milyon kişi ağır engellere sahip.

Engelliler için teknoloji günlük hayatı biraz daha kolaylaştırabilir. Yürüteçler, tekerlekli sandalyeler, scooter’lar, koltuk değnekleri ve bastonlar gibi hareket için yardımcılarından ortotik (medikal anlamda) cihazlara ve protez uzuvlara kadar, yeni teknoloji türleri, engelli kişilerin yaşam kalitesini iyileştirmeye yardımcı oluyor.

3 Aralık ise Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında Dünya Engelliler Günü olarak kabul edildi. O günden bu yana bu konuda farkındalık yaratmak, insanları bilinçlendirmek, engelli bireylerin haklarını ve refahını teşvik etmek amacıyla çalışmalar yapılıyor.

Bugün, yardımcı teknolojinin ön saflarında, insanlara her türlü farklı şekillerde yardımcı olan yeni nesil akıllı cihazlar yer alıyor. En popüler olanları sizler için derledik.

EyeSense

Bunlardan ilki Türk Telekom’un görme engelliler için geliştirdiği sesli uyarı sistemi ile nesneleri tanıyabilen uygulaması EyeSense.

Çevresindeki kıyafet ve objelerin renklerini öğrenmek isteyen görme engelliler için geliştirilen EyeSense uygulaması, kullanıcılara sesli asistan aracılığıyla eşyaların rengi hakkında bilgi veriyor. Kullanıcılar sesli asistan aracılığıyla uygulamayı aktifleştiriyor ve telefonun kamerasını etrafındaki cisimlere doğrultarak cisimlerin renklerini öğrenebiliyor.

Uygulama tanımlı binlerce obje arasından fotoğrafı gösterilen ürünü tanımlayabiliyor.  Nesne Tanıma özelliğine sahip uygulama, görme engellilerin tüm nesneleri kolaylıkla ayırt edebilmesine yardımcı oluyor. Görme engelli bireyler akıllı telefonunu nesneye doğru yönelterek objelerin ne olduğunu öğrenebiliyor ve tanımlarını dinleyebiliyor.

Tap See

Tap See de görme engelli kişilerin çevrelerindeki dünyayı daha etkili bir şekilde tanımlamasına yardımcı olan yenilikçi bir uygulama. Çalışma şekli, kullanıcıların akıllı telefonlarının ekranına iki kez dokunmaları ve uygulamayla öğenin (sandalye, masa, bardak veya meyve parçası vs) fotoğrafını çekmesi şeklinde gerçekleşiyor.  Büyü gibi, uygulama daha sonra öğeyi tanımlamak için konuşma yeteneklerini kullanıyor.

Liftware

Liftware, çatal veya kaşık gibi kapları kendiliğinden sabitleyen devrimsel bir kulp. Parkinson hastalığı veya diğer hareket bozuklukları da dahil olmak üzere, yaşlı insanlar ve titremesi olan insanlar için mükemmel. Liftware’in bozulmanın yüzde 70’ine kadar stabilize ettiği ve mutfak eşyalarındaki yiyecek dökülmesinin azaltılmasına yardımcı olduğu, böylece hayal kırıklığını azalttığı ve yaşam kalitesini iyileştirdiği söyleniyor.

Dot

Bir uygulama ile giyilebilir teknoloji arasındaki mesafeyi yükselten Dot, dünyanın ilk Braille akıllı saati. Dot, görme engelli kişilere, mesajlara erişme, tweet gönderme, sosyal medya kullanma ve e-posta gönderme gibi birçok görevi yapma konusunda yardımcı oluyor. Bu pratik çözüm, dünya genelinde milyonlarca görme engelli insanın hayatını iyi yönde dönüştürme potansiyeline sahip.

Glucowear

Şeker hastaları için kan şekeri seviyelerini kontrol etmek her zaman genellikle iğneler veya parmak delikleri anlamına gelen bir iş olmuştur. Tüm bunlar, düzenli bir spor aktivitesine benzeyen fakat aslında glikoz ölçümleri sağlayan Glucowear sayesinde değişti. Bir akıllı telefon uygulamasıyla birlikte, günün veya gecenin herhangi bir saatinde gerçek zamanlı glikoz okumaları/ölçümleri sağlıyor.

Voice4U

Voice4U, kendini alternatif bir iletişim aracı olarak tanımlayan, oyun değiştiren bir uygulama. İnsanlara, felç geçirmiş olanlar veya beyin hasarı çekenler dahil olmak üzere, düşüncelerini, fikirlerini ve duygularını daha etkili bir şekilde ifade etmeleri için yardım ediyor.

Scewo

Yeni nesil bir tekerlekli sandalye olan Scewo’yu sıradan tekerlekli sandalyelerden ayıran en önemli özelliği merdiven çıkabilmesi. Scewo’nun ana taşıyıcı tekerleklerinin yanı sıra alt tarafında tank paletine benzeyen ikinci bir hareketli parça yer alıyor. Sandalyenin sürücü merdiven çıkmak istediği zaman, tek başına bunu yapabiliyor. Paletlerin arkasında yer alan iki küçük tekerlek yardımıyla araç, kaldırım, toplu taşıma araçları ve diğer yükseltileri aşabiliyor.

WeWALK

WeWALK’un geliştirilme amacı, görme engellilerin sosyal hayata eşit ve tam katılımını sağlamak. Engel algılama, telefona bağlanma ve farklı uygulamalarla entegrasyon olmak üzere üç özellik sunan WeWALK, görme engelli kullanıcısının göğüs ve baş hizasında önüne çıkabilecek engelleri algılayarak kullanıcıyı uyarıyor. Bluetooth ile WeWALK mobil uygulamasına bağlanıyor ve görme engelli kullanıcının cep telefonuna hiç dokunmadan, bastonu üzerinden navigasyon almasını, toplu taşıma entegrasyonu ile çevresindeki durakları ve duraklardan geçen otobüslerin saatlerini öğrenmesini ve Alexa sesli asistana komutlar vermesini sağlıyor.

Wheelmap/Wheelmate 

Wheelmap uygulaması, tekerlekli sandalye kullanıcılarına bir harita üzerinden en yoğun kullanılan mekanların engelli kullanımına uygun olup olmadığını işaretliyor. Tekerlekli sandalye kullanıcıları harita sayesinde gidecekleri mekanın engelli dostu olup olmadığını öğrenebiliyor. WC’ye sahip kısmen erişilebilir mekanları ya da tekerlekli sandalye erişimine kısmen uygun mekanları görüntüleyebiliyorsunuz. Aynı şekilde erişilebilir olmayan mekanları da kolayca görüntüleyebilirsiniz.

Total
1
Shares
Önceki haber

Snapchat Deepfake Teknolojisini Cameos İle Kullanıcılarına Sunuyor

Sonraki haber

Microsoft’un Yeni Uygulaması Yapay Zeka Yardımıyla Matematik Problemlerini Çözüyor

İlginizi çekebilir

Espor spor mudur?

Takipçilerimiz bilir. TÜrkiye’nin ilk Espor dergisi Esports Life’ın birinci sayısı Ekim ayında okuyucularıyla buluştu. Hemen arkasından da yeni bir sorunumuz oldu. Espor spor mudur?
Devamını oku