Eski Samsung Çalışanları Ticari Sırları Çinli Bellek Üreticisine Satmaktan Tutuklandı

İki eski Samsung çalışanı, Samsung’un ticari sırlarını Çin’deki rakip bir bellek üreticisine sattıkları iddiası ile tutuklandı. Uzmanlar bu sızıntının en az 1,8 milyar dolar zarara yol açtığını ve Samsung’un DRAM segmentinde pazar payını kaybetmesi halinde bu rakamın daha da artabileceğini düşünüyor.

“Kim” soyadlı eski Samsung yöneticisi, 2016 yılında Samsung’dan emekli olup Çinli şirkete geçtikten sonra, 16 nm çip üretmek için kullanılan üretim sürecini ve yarı iletken biriktirme teknolojilerini yasadışı bir şekilde ChangXin Memory’ye aktarmakla suçlanıyor. İddialara göre, “Kim” sızıntı karşılığında birkaç milyon dolar para aldı.

Mayıs ayında Güney Kore Ulusal İstihbarat Servisi (NIS) bu kişileri savcılara ihbar etti ve soruşturma açılmasını istedi. Bu yılın Ekim ayında Çin’den Kore’ye döndüklerinde, savcılık Endüstriyel Teknoloji Sızıntısının Önlenmesi ve Korunması Yasasını ihlal ettikleri gerekçesiyle tutuklanmaları için emir çıkardı.

Sektör uzmanlarına göre, Samsung’un yaklaşık %40’ını kontrol ettiği DRAM segmentindeki pazar payında bir düşüşe yol açarsa, teknoloji sızıntısından kaynaklanan zararlar artabilir.

Savcılar, diğer suç ortaklarının yanı sıra Samsung’un biriktirme teknolojisi de dahil olmak üzere sekiz ana yarı iletken üretim sürecini içeren diğer teknoloji sızıntılarını araştırmak için davayla ilgili soruşturmaları hızlandıracaklar.

NIS’in verilerine göre, 2018’den bu yana Güney Kore’de 30’dan fazla çip bağlantılı teknoloji sızıntısı meydana geldi ve bu sayı önceki beş yılda göre dört kat arttı.

Total
0
Shares
Önceki haber

Kaspersky, Yeni Çapraz Platform Tehditlerini Ortaya Çıkardı

Sonraki haber

Saldırılar Artık Yapay Zeka Destekli

İlginizi çekebilir

Lidar Teknolojisiyle Geniş Alanlarda En Yüksek Derecede Çevre Güvenliği Sağlanıyor

Lidar teknolojisi özellikle havalimanları ve özel koruma gerektiren kamu alanları için ön plana çıkan bir çözüm. Büyük arazilerde çevre güvenliğini sağlarken mevcut güvenlik sistemini de güçlendiren Lidar teknolojisi, lazer ışınlarını kullanarak en uzaktaki nesneleri algılıyor, geniş alanları 360 derece tarıyor, sınıflandırma analiziyle taradığı alandaki cisimlerin insan mı araç olduğunu saptıyor. Türkiye’de ilk kez Sensormatic tarafından sunulan çözümle çevre korumada en yüksek güvenlik sağlanıyor.
Devamını oku