Espor spor mudur?

Takipçilerimiz bilir. TÜrkiye’nin ilk Espor dergisi Esports Life’ın birinci sayısı Ekim ayında okuyucularıyla buluştu. Hemen arkasından da yeni bir sorunumuz oldu. Espor spor mudur?

Şimdi diyeceksiniz sen kurumsal adamsın, ne işin var Esporla oyunla? Ama kazın ayağı öyle değil. Evet, 25 yıla yaklaşan bir teknoloji yazarlığı geçmişim olabilir. Ama onun da öncesinde yan, 35 yıl önce 12-13 yaşlarında başladığım bir oyunculuk serüvenim var ki teknoloji gazetecisi olmamın temelinde bile oyunlara olan özel ilgim yatar diyebilirim.

Esports Life da MH Medya bünyesinde çıkarttığımız Türkiye’nin ilk süreli Espor dergisi. Bu dergide Espor haberlerinin yanı sıra uzman doktor ve akademisyenlerden Esporcular için sağlıklı yaşam önelerine de yer veriyoruz.  Zaten başlıktaki soru da burada karşımıza çıkıyor. Kuzum bu Espor spor mudur?

Müdür, müdür müdür?

Çocukluk yıllarımızın ilk esprisiydi belki de müdür kelimesini arka arkaya üç defa söyleyerek şakalaşmak. Espor sorusu tam da müdür olayı gibi olmasa da aynı yola çıkıyor bana göre. Bu soruyu ilk kez bir okuyucu annesinden duydum. Oğlu bir Esporcu olan ve bilişim sektöründe çalışan bir dostum, öncelere Espora bilgisayar başında ya da “atari salonunda” vakit kaybı olarak baktığını ancak oğlunun katıldığı turnuvaları izlerken bu işin aslında bilinen sporlardan bir farkı olmadığını gördüğünü anlattı. 

Hah dedim işte bizim kafadan birisi daha. Oyun basınındaki arkadaşlarımın neler çektiğini biliyor ve elimden geldiği kadar da onlara destek olmaya çalışıyorum. Düşünsenize “Oyun oynadı öldü” gibi saçma sapan haberler yüzünden bir dönemin rock müzik dinleyenlerinin satanist ilan edilmesi gibi oyuncular da zamanlarını boşuna harcayan müptezeller gibi lanse edilmeye çalışıldı.

Sözün özü Espor, spordur

Neyse ki artık kafalar değişiyor. Oyun basınında adeta Don Kişotluk yapıp bu yel değirmenleri ile kapışan arkadaşlarıma teşekkürü borç biliyorum. Espor spordur kardeşim. Nasıl düz sporcular antrenman yapıyor, beslenme programları uyguluyor ve belli bir yaşa geldiklerinde emekli oluyorlar. Esporda da aynı süreçler söz konusu. Sadece kaleci, eldiveni, basketbol ayakkabısı ya da raket gibi araçlar Espor’da yerini klavye, fare ve monitöre bırakıyor hepsi bu.

Bu arada Fortnite adlı oyunun dünya finalini kazanan 16 yaşındaki kardeşimizin 3 milyon dolarlık ödülü aldığını ve bu ödülün dünyaca ünlü Wimbledon Tenis Turnuvası’nın şampiyonuna verilen ödülden bile fazla olduğunun altını da hemen çizelim. Hani bu kadar yazılanla ikna olmayan varsa belki onların zihnini de “para” açar.

Fatih Sarı

Total
1
Shares
Önceki haber

Microsoft Yapay Zekası Serviks Kanseri Hızlı Bir Şekilde Tespit Edebiliyor

Sonraki haber

Software AG Türkiye 2019’da Yüzde 125 Büyüdü

İlginizi çekebilir