Evden Online Alışveriş Tüyoları

Pandeminin etkisiyle büyük rağbet gören online alışveriş hakkında tüm bilmeniz gerekenler.

Online alışveriş, internet üzerinden çevrimiçi (online) olarak yapılan alışverişe verilen isimdir. Alışveriş yapmak isteyen ziyaretçiler seçtikleri ürünleri sepete ekler, siteye kayıt olur ve ödeme yaparlar. E-Ticaret sitesi de ödemesi yapılan ürünü kargoyla alıcının adresine gönderir.

Evinizin Konforunda Alışveriş

Aslında online alışveriş fiziksel olarak alışverişe gitmeyi zaman kaybı olarak görenler için  tercih edilebilecek bir yöntemdir. Trafik derdi yaşamadan, park yeri bulma sorunu olmadan, toplu ulaşımda sıkıntılar yaşamadan satın alma işlemini 1-2 dakika içinde evinizin konforunda gerçekleştirebilirsiniz. 

Alışveriş Tüyoları!

Online alışveriş yaparken hassasiyet göstermemiz gereken bazı konulara dikkat çekmek istiyorum. İşte size evden online alışveriş yaparken lazım olacak bazı tüyolar.

Sahte Online Alışveriş Sitelerine Dikkat

Öncelikle satın alma işlemi yapacağınız sitenin sahte bir site olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Eğer size gönderilen bir bağlantıya tıklayarak siteye geldiyseniz tarayıcınızın adres satırında sitenin doğru yazılan web site adresini görmelisiniz. Bu konuya çok dikkat edin ve sitenin adresini kendiniz yazarak siteye girin. Aksi durumda sanal korsanlar sizi tıkladığınız bağlantıyla aslına birebir benzeyen başka bir siteye yönlendirebilirler. Kendinizi gerçek sitedeymiş gibi hissedersiniz ve kredi kartı bilgilerinizi güvenerek verdiğinizde ise iş işten geçmiş olabilir.

Güvenli Bir İnternet Bağlantısı

İnternet bağlantınızın güvenliği çok önemlidir. Alışverişinizi ya evinizde kullandığınız sabit internetten bağlanarak ya da  cep telefonunuzda bulunan mobil internet bağlantısını kullanarak yapın. Arkadaşınızın bilgisayarı, internet kafe ve herkese açık WiFi ağları güvenli olmayabilir. 

Güvenilir Bir e-Ticaret Sitesi mi?

Daha önce hiç duymadığınız, kimsenin size tavsiyede bulunmadığı, internette arama yaptığınızda hakkında pek yorum yapılmamış bir alışveriş sitesinden mümkün olduğunca uzak durun. Ayrıca internet aramasında ulaştığınız bir ürünün fiyatı piyasa koşullarına göre aşırı ucuzsa bu seçeneği dikkate almayın. Dolandırılmanız veya farklı bir ürün gelmesi muhtemeldir.

SSL Sertifikası Yoksa Uzak Durun

Ürün alacağınız e-ticaret sitesi bir SSL sertifikasına sahip değilse bunun anlamı; ödeme sırasında kredi kartınızın bilgileri şifrelenmeden karşı tarafa gönderilir demektir. Sitenin adresi “https” ile başlamıyorsa site güvenli değildir. 

Sitenin İletişim Bilgileri Mutlaka Olmalı

Alışverişe başlamadan önce site veya ürün ile ilgili bir sorun yaşamanız durumunda ulaşabileceğiniz bir e-posta adresi, bir telefon/çağrı merkezi numarası ve irtibat adresinin olduğuna emin olun.

Tüm Yorumları Okuyun

Satınalacağınız ürün ile ilgili yazılmış olan sitedeki tüm yorumları tek tek okuyun. Hatta bununla da yetinmeyip diğer rakip sitelerdeki yorumları ve fiyatları da incelemenizi öneririm.

İndirim Kuponunuz Varsa Mutlaka Kullanın

Sitede adınıza tanımlanmış veya başka bir yolla size verilmiş bir indirim kuponu varsa kullanmayı ihmal etmeyin.

Ücretsiz Kargo Seçeneğine Dikkat

Alacağınız ürün tutarı belirli bir rakama ulaşınca site size ücretsiz kargo seçeneğini sunuyor olabilir. Alacağınız ürüne belki küçük bir ürün ekleyerek kargo ücreti ödemeyebilirsiniz.

Özel İndirim Gün ve Saatlerini Takip Edin

İndirimli alışveriş yapmak için bazen belirli gün ve saatleri beklemek gerekebilir.  Bu fırsatlar önceden duyurulduğunda not alın ve o gün ve  saatte sitede olun ki aynı ürünü çok daha indirimli bir şekilde alabilesiniz.

Taksit Yapma İmkanı Var mı ?

Alacağınız ürünlerin büyük çoğunluğunda farklı kredi kartlarına uygulanan farklı vade seçenekleri bulunmaktadır. Alım yapmadan önce hangi kredi kartına kaç taksit yapıldığını, faiz alınıp alınmadığını kontrol etmeniz yararınıza olacaktır.

Alışveriş Sonrası

Ödeme gerçekleştiği anda size bir sipariş numarası verilecektir. Bu numarayı kayıt ederek sonrasında kargo takibi yaparken kargonuzun yerini görmek için kullanabilirsiniz.

Total
1
Shares
Önceki haber

Araştırma: İnsan Beynini Taklit Eden Yapay Zeka, Uykuya İhtiyaç Duyuyor

Sonraki haber

Teknoser, Divvy Drive ile Verilerin Yurtdışına Çıkmadan Güvende Kalmasını ve Yönetilmesini Sağlıyor

İlginizi çekebilir