Facebook 2 Milyardan Fazla Sahte Hesabı Sildi

Son dönemde sıklıkla eleştiri oklarına maruz kalan sosyal medya ağının sahte hesaplarla ilişkili sıkıntıları giderek büyüyor.

Facebook tarafından yayınlanan şeffaflık raporu, sosyal medyada karşılaştığımız sahte hesapların ne kadar büyük bir problem teşkil ettiğini gözler önüne seriyor. Şirketin yaptığı açıklamaya göre 2019 yılının başından bu yana 2 milyardan fazla sahte hesap kaldırılmış. 2019’un ilk çeyreğinde aylık 2,3 milyarı aşkın aktif kullanıcıya erişen Facebook’ta, aynı dönemde 118 milyon sahte hesap faaliyet göstermiş.

Şirket yöneticileri, bu yıl oluşturulan sahte hesapların sayısında keskin bir artış olduğunu söylüyor. 2019’un ilk çeyreğinde kaldırılan sahte hesap sayısı 2,19 milyar iken, bu rakamın 2018’de 1,2 milyar olduğu belirtiliyor.

Facebook sözcüsü Guy Rosen paylaştığı bir blog yazısında sahte hesapların oluşmasında en büyük pay sahiplerinin, spam gönderenler ve tek seferde büyük hacimde hesap oluşturmayı amaçlayan diğer kötü niyetli kişi veya oluşumlar olduğunu yazdı. Rosen, Facebook’un, oluşturulan sahte hesapları aynı anda otomatik olarak kaldırabileceğini de sözlerine ekliyor.

Öte yandan Facebook’un otomatik olarak fark edip kaldırdığı sahte hesapların sayısı, şirketin paylaştığı sahte hesap istatistiklerine dahil edilmiş değil. Bu yüzden Facebook’un, sahte hesapların sayısıyla ilgili doğru bilgiler vermediği öne sürülüyor.

Oluşturulan sahte hesaplarda oldukça büyük bir sayının filtrelerinden kaçmayı başardığını kabullenen Facebook, aylık hesap tabanına dahil olan hesapların %5 oranında sahte hesaplardan oluştuğunu tahmin ediyor.

Kaynak: https://mashable.com

Total
1
Shares
Önceki haber

İngiltere’nin 5G Destekli İlk Canlı Yayını Gerçekleşti

Sonraki haber

Robotlar Gökdelen Camı Temizliğini Devralıyor

İlginizi çekebilir

Gökhan Say, Startup’ların Dünya Pazarlarına Hazırlanmalarına Hem Yatırımcı Hem Danışman Olarak Destek Verecek

Kondukto, Cybercyte, Diffusion Capital Partners’da yatırımcı, CyberWise’da ise Danışma Kurulu üyesi olarak yeni rollere soyunan Gökhan Say, Türkiye’nin, dünyanın en önemli Güvenlik Yazılımı ve Danışmanlığı ihracatçıları arasına girmesi ve özellikle de Amerika pazarıyla bir köprü oluşturarak startup’lara bu yolda yardımcı olmak için çalışacağını açıkladı.
Devamını oku