Facebook 267 Milyon Kullanıcısının Telefon Numarasını Açığa Çıkarmış

Siber güvenlik araştırmacıları tarafından yapılan açıklamaya göre, yaklaşık 267 milyon Facebook kullanıcısının isim, soyisim ve telefon numarası gibi bilgilerini barındıran devasa bir veritabanı internette dolaşmış.

Amerika Birleşik Devletleri’nde hizmet veren online güvenlik hizmetleri şirketi Comparitech, Facebook bilgilerinin bulunduğu devasa bir veri tabanının, iki hafta boyunca açık bir şekilde internette dolaştığını duyurdu. 

Güvenlik firmasının 14 Aralık tarihinde keşfettiği veritabanı, ilk olarak 4 Aralık tarihinde ortaya çıkmış. Şu anda veri tabanının IP adresinden taşındığını söyleyen Comparitech araştırmacısı, verilerin indirmek amacıyla hacker forumlarına gönderildiğini düşündüğünü söyledi.

267 milyondan fazla kullanıcının bilgilerini bulunduran veri tabanı, genellikle ABD kullanıcılarından oluşuyor. Bu veritabanına ulaşmak için en olası yöntemin geliştiriciler tarafından kullanılan Facebook geliştirici API’sinden çalmak olduğu söyleniyor. Facebook tarafından bu konu ile ilgili herhangi bir açıklama gelmedi.

Comparitech ekibi Facebook güvenliğinizi sağlama almak için bazı öneriler de veriyor. Ne olursa olsun profilinizi herkese açık yapmamanız gerektiği, bilgi toplayan botların bu bilgileri hızlı bir şekilde alıp veritabanına aktarabileceği unutulmamalı. 

Her ne kadar bulunan veri tabanı yalnızca ABD içindeki kullanıcıları kapsasa bile, diğer ülkelerin bilgilerinin çalınmış olup, yalnızca keşfedilmemiş olabileceği gerçeğini de unutmamak gerekiyor. Bu yüzden her zaman bilgilerinizi güvende tutmaya ve gerekmedikçe önemli bilgileri Facebook gibi platformlara kaydetmemeye özen göstermeyi unutmayın.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite