Redington reklamı
Redington reklamı
Redington reklamı
Redington reklamı

Facebook, Algoritma Kullanarak Gençleri Hedefleyen Alkol Reklamları Planlıyor

Yapılan bir araştırmaya göre sosyal medya devi Facebook, gençlerin verilerini toplayarak hedefli alkol, kumar, elektronik sigara ve flört sitesi reklamları için kullanıyor.

Demokrasiye yönelik dijital tehditlere karşı koymak amacıyla kurulmuş olan Reset Australia isimli küresel faaliyetler gösteren bir kuruluş, Facebook’un gençlerin verilerini kullanması yönünde eleştirilere neden olacak bazı bulgular tespit etti.

Kuruluş geçtiğimiz yıl açtığı sahte Facebook hesabı ile sosyal medya devinin gençler ve yetişkinlerin verilerini ayrı ayrı ele  alıp almadığını ve elde ettiği verileri hangi amaçla kullandığını öğrenmek adına çalışmalarını başlattı. Facebook’taki etkinliklerden kullanıcılar hakkında bilgi toplamanın yanı sıra, “tanımlama bilgileri” olarak bilinen ve Facebook kullanıcılarının internette başka yerlerde gezinirken takip edilen verilerin de hedefli reklamlarda kullanıldığı belirtiliyor.

Facebook oluşturduğu veri birikimiyle Facebook ve diğer sosyal medya sitelerinde hedefli reklam oluşturuyor. Araştırmalar, takip ve profil oluşturmanın Facebook’a ait Instagram ve YouTube gibi büyük teknoloji platformlarında gerçekleşiyor.

13 – 17 yaş grubu uygunsuz hedefli reklamların tehdidi altında!

Toplanan verilerin hedefli reklamlarda kullanılması konusunda ise Facebook gençlere ve yetişkinlere yönelik farklı ürünler göstermek yerine uygunsuz ürünlerin ya da hizmetlerin reklamını veriyor. Reset Australia yönetici direktörü Chris Cooper konu hakkında “gençlerin verilerini işleme yöntemlerinde hiçbir fark olmadığını tespit ettik.” yorumunda bulunuyor ve sözlerine şöyle devam ediyor:

“Reklamverenlerin bu profillere erişim satın almasına ve genççlerin kumar, sigara, alkol ve hatta flört sitelerine yönlendir gibi çok şüpheli ilgi alanlarına yönlendirilmesi sağlanıyor. Bu şok edici ve endişe verici.”

Reset Australia tespit ettiği bu veri kullanımı test etmek amacıyla 13-17 yaş arasındaki kitleye gösterilecek biçimde reklamlar düzenliyor. Düzenlenen reklamlarda normal sigara onay alamazken, elektronik sigara bu yaş aralığındaki gençlere gösteriliyor.

Geleneksel reklamlarda bu tarz gösterimler yasalarca çok sıkı biçimde kontrol edilirken, sosyal medyadaki yetersiz kontrol uygunsuz reklam gösterimlerinin önünü açıyor.

Kaynak

Total
0
Shares
Önceki haber

Micro Focus Üç Ürün Grubuyla IT Central Station Peer Ödülleri’ni Kazandı!

Sonraki haber

Google, Evden Çalışanlar Sayesinde Yılda 1 Milyar Dolar Tasarruf Ediyor

İlginizi çekebilir