Facebook, Avrupa Birliğini Dava Etti!

Sosyal medya devi, antitröst yasalarına ilişkin araştırmalar esnasında şirkete ait çok fazla sayıda belge istendiği için AB’yi dava etti.

Avrupa Birliği’nin antitröst yasaları çerçevesinde soruşturma altına aldığı Facebook, müfettişlere gerekli belgeleri vermemek adına direniyor. Bloomberg tarafından yayınlanan habere göre Facebook avukatı, Avrupa Komisyonu’ndan gelen ve şirketin iç uygulamalarıyla ilgili belgeler talebine karşı resmi bir itirazda bulunduğunu bildirdi. Facebook’a göre Komisyon makul olmayan miktarda bilgi talebinde bulunuyor.

Facebook avukatı Tim Lamb, Avrupa Komisyonu’nun, aralarında “büyük soru”, “kapatmak” ve “bizim için iyi olmaz” gibi 2.500 gibi kelimelerin yer aldığı şirket içi mesajlaşmaları talep ettiğini, bunun şirket çalışanlarının gizliliğini ihlal edebileceğini dile getirdi. Gerçekleşen soruşturmaya ilişkin olarak Komisyonla ortak çalıştıklarını, talep edilen binlerce belgeyi kendilerine ilettiklerini hatırlatan şirket avukatı, çalışanlarına ait hassas bilgilerin talep edilmesinin, AB mahkemeleri tarafından incelenmesi gerektiğini savundu.

2019 yılından bu yana devam eden soruşturmada, Reuters’ın haberine göre Facebook, Avrupa Komisyonu’na 350 binden fazla dosya vermiş durumda.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite