Facebook Bazı Geliştiricilerin Kullanıcı Bilgilerine Erişmiş Olabileceğini Duyurdu

Facebook kullanıcı bilgileri, kaldırılmış olması gereken bir ayrıcalık ayarı yüzünden 100 uygulama geliştiricisinin erişimine açık hale geldi.

Geçtiğimiz günlerde Facebook tarafından yapılan bir açıklamada, uygulama geliştiricilerinin Facebook kullanıcılarının isimleri ve profil resimleri de dahil birçok bilgiye ulaşım iznine sahip olduğu söylendi. Facebook’a göre Groups üzerinden bu bilgilere sahip olabilme ayrıcalığı geçtiğimiz yıl kaldırılmış olmalıydı.

Uygulama geliştiricilerinin Groups üzerinde bulunan bilgilere erişim ayrıcalıkları Nisan 2018 tarihinde Facebook tarafından kaldırılmıştı. Fakat geçtiğimiz günlerde fark edildiği üzere, bir çok geliştirici hala bu ayrıcalığa sahipmiş. Geçtiğimiz 60 gün içerisinde 11 geliştirici bu bilgilere erişim sağlamış ve neredeyse 100 geliştiricinin daha erişim izni olduğu fark edilmiş. Facebook diğer 100 geliştirici ile iletişime geçip, konu hakkında bilgi istemiş.

Facebook adına yorum yapan yetkili Konstantinos Papamiltiadis “Herhangi bir şekilde bu bilgilerin istismarına dair bir kanıt görmemiş olsak da, geliştiricilerin elindeki tüm verileri silmesini istedik.” açıklamasında bulundu. Ayrıca geliştiricilerin sahip olduğu ayrıcalıklar da kaldırıldı.

Bu tür güvenlik problemleri dünyanın en büyük sosyal ağının kullanıcılarını korumak için gerekli özeni gösterip göstermediği konusunda soru işaretleri oluşturuyor.

Total
0
Shares
Önceki haber

Verileriniz Karanlıkta Kalmasın

Sonraki haber

Google Açık Kaynaklı Bir Yonga Üzerinde Çalışıyor

İlginizi çekebilir