The logo of Facebook gaming at the Thailand Game Show 2018 in Bangkok, Thailand, October 27, 2018. (Photo by Anusak Laowilas/NurPhoto via Getty Images)

Facebook Bulut Oyun Alanına Adım Atıyor

Facebook oyunculara yönelik çalışmalarına devam ediyor. Son olarak bulut oyun hizmeti veren startup PlayGiga’yı satın aldı.

Geçtiğimiz ay popüler sanal gerçeklik oyunu Beat Saber’ın yapımcısı olan Beat Games’i satın alan Facebook, oyun alanında çeşitli atılımlar yapmaya devam ediyor.

Facebook Madrid’de kurulan ve bulut oyun üzerine çalışan startup PlayGiga’yı satın aldı. 2013 yılında kurulan PlayGiga’nın satın alınacağı, geçtiğimiz hafta İspanyol haber kaynaklarında dolaşan haberler arasındaydı. Firma satın alım için ne kadar ödendiğini söylemeyi reddetse de, haber kaynaklarına göre firmaya ödenen ücret yaklaşık 70 milyon Euro (79 milyon Dolar) olmuş. 

PlayGiga’nın telekom firmaları ile ortak çalışmaları sayesinde 5G teknolojisi için oyunları stream ederek oynama özelliği üzerinde çalıştığı biliniyor. Ayrıca Intel’in Visual Cloud platformunu kullanan hizmet tabanlı bir oyun sistemi de geliştirdiler. Facebook web sayfasında satın alımı duyururken “Bulut oyun üzerine çalışmalarımıza devam ediyoruz ve şimdi yeni bir görevimiz var. Tüm partnerlerimize ve müşterilerimize, yıllar boyu süren destekleri için teşekkür ederiz.” açıklamasını yaptı. 

Facebook “Gaming” alanında yaptığı çalışmaları hızla sürdürürken, Facebook Gaming’in şimdiden aylık 700 milyon kullanıcıya ulaştığını belirtiyor. Facebook Gaming, oyuncular için kurulan bir platform olarak tanımlanıyor ve geçtiğimiz yıldan itibaren canlı yayın yapmayı mümkün kılan servisini de aktif hale getirdi. Bu sayede Twitch gibi platformlara karşı rekabeti de başlattı. 

PlayGiga’nın satın alınması ile birlikte, geçtiğimiz ay hizmete sunulan Google Stadia’nın karşısına benzer bir teknoloji ile çıkmayı planlayıp planlamadıkları merak konusu oldu. Microsoft’un xCloud isimli bulut oyun hizmetini denemeye sunduğu ve Playstation’ın da Playstation Now ile sağladığı bulut oyun hizmeti alanında bir diğer rakip de Facebook’dan olabilir.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite