Redington reklamı
Redington reklamı
Redington reklamı
Redington reklamı

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in Signal Uygulamasını Kullandığı Ortaya Çıktı

Geçtiğimiz günlerde yaşanan bir siber saldırı ile 500 milyonu aşkın Facebook kullanıcısının verileri açığa çıkmıştı. Verileri sızan kullanıcılardan birisi olan Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg’in anlık mesajlaşma için Signal kullandığı ortaya çıktı.

Birkaç gün önce Facebook kullanan 533 milyon kullanıcıya ait çok önemli veriler internete sızdı. Sızan veriler arasında isim soy isim, iletişim bilgileri, adres, medeni hali, doğum tarihi ve Facebook ID numarası gibi bilgiler yer alıyor.

Yaşanan siber saldırı ve sızan kullanıcı verilerine dair tartışmalar süredursun, bir Twitter kullanıcısı sızan veriler arasında Facebook kurucusu ve CEO’su olan Mark Zuckerberg’in de verilerinin de bulunduğunu tespit etti. Zuckerberg’in sızan iletişim bilgilerinden yola çıkarak araştırma yapan kullanıcı, Facebook CEO’sunun anlık mesajlaşma için Signal uygulaması kullandığını ortaya çıkardı.

Signal uygulaması daha önce Facebook’un sahibi olduğu WhatsApp mesajlaşma uygulamasında yaşanan kullanıcı gizliliğine ilişkin endişelerle gündem olmuştu. Uçtan uca kriptolu olan ve kullanıcı gizliliğini esas alan Signal uygulaması, WhatsApp’ın kullanıcı verileri ve gizliliği politikasını değiştirmek istediği dönemde hayli popüler olmuş ve ün kazanmıştı. Görünen o ki Facebook CEO’su da gizliliğine önem vererek Signal kullanmaya başlamış.

WhatsApp kullanıcı sözleşmesi Mayıs 2021’de yenilenecek

Birkaç ay önce WhatsApp kullanıcı gizliliği ve verilerine ilişkin olarak değişikliğe gideceğini duyurmuş ve yeni sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcıların mesajlaşma uygulamasını kullanamayacağını bildirmişti. Bunun üzerine kullanıcılar alternatif mesajlaşma uygulamalarına yönelmiş, WhatsApp yönetimi ise kullanıcıları daha doğru bilgilendirebilmek amacıyla değişiklikleri Mayıs 2021’e ertelemişti.

Yaşanan Facebook veri sızıntısında ise Facebook’un kurularından olan Chris Hughes ve Dustin Moskovitz de etkilenmiş durumda. Sızan verilerin 2019 ya da 2020 yılından kalma bilgileri içerdiği söylense de bu veriler halen çok kritik öneme sahip.

Kaynak

Total
1
Shares
Önceki haber

Call Tracking’de Telefon Karlılık İçin Çalıyor

Sonraki haber

Çağrı Merkezleri Rüştünü İspatladı

İlginizi çekebilir

Bilişim 500’de Güvenlik Kategorisinin Lideri Değişmedi: Sensormatic Üst Üste 3’üncü Kez Birinci Oldu!

Sensormatic, Bilişim 500 araştırmasında ‘Güvenlik Donanımı’ kategorisinde bu yıl da zirvenin sahibi oldu. 2019 yılında ulaştığı ciroyla, 2020 yılında da Bilişim 500’de liderliğe ara vermeyen Sensormatic, elde ettiği başarıyla üst üste 3’üncü kez ‘Güvenlik Donanımı’ sistem entegratörü ve iş ortağı kategorisinde birincilik ödülünü kazandı. Lider şirket, Türkiye’nin ilk 500 bilişim şirketinin belirlendiği Bilişim 500 listesinde de 5 basamak yükselerek 45’inci sırada yer aldı.
Devamını oku