Facebook Tarihinde İlk Kez Kullanıcı Kaybı Yaşandı

Sosyal medya devinin metaverse adımı, yavaşlayan reklam geliri ve kullanıcı sayısına çare olamadı.

Kurulduğu günden bu yana Facebook’un kullanıcı kitlesi her zaman yükselme eğilimi içindeydi. Ancak yayınlanan son raporlara göre beklenenden düşük olan reklam büyümesi ve küresel olarak ilk 3 aylık kullanıcı sayısındaki düşüş, Facebook’un hisse senetlerinde %20’lik bir değer kaybı yaşanmasına sebep oldu. Yaşanan değer kaybıyla Facebook’un piyasadan 200 milyar doları silindi. Facebook’un kurumsal olara Meta olarak yeniden markalaşması da yatırımcıların sosyal medya platformunun esas problemlerini görmezden gelmeleri için yeterli olamadı. 

Facebook, Instagram ve WhatsApp kullanıcılar rakamlarının büyümesindeki yavaşlama bir yana Facebook’un en büyük gelir kaynağı olan Kuzey Amerika bölgesinde Facebook uygulaması, günlük 1 milyon kullanıcı kaybı yaşadı. Şirket sözcüsü de süreci  Facebook tarihinin ilk kullanıcı düşüşü olarak yorumladı. 

Önceki çeyrekte 1,930 milyar olan kullanıcı sayısının 1,929 milyara gerilemesinde Facebook’un gençleri kendine çekememesi kaynaklı gözüküyor. Meta her ne kadar Instagram kullanıcı sayısını paylaşmasa da tüm platformlardaki kullanıcı rakamları birleştiğinde etkisi %2,82 (10 milyon kullanıcı) kadar olabiliyor.

Yaşanan gerilemeye rağmen Meta hala çılgın gib gelir sağlayabiliyor. Yalnızca geçen yıl sadece reklamlardan elde edilen kâr 40 milyar dolar olarak belirtildi.Ama aynı zamanda Quest VR kaskı, VR yazılımı, yakında çıkacak AR gözlükleri ve metaverse ile ilgili alanlardan sorumlu Reality Labs, Meta’ya milyarlarca dolar kaybettiriyor. Bu bölüm geçen yıl 10,2 milyar dolar kaybetti ve 2,3 milyar dolar gelir sağlayabildi.

Total
0
Shares
Önceki haber

Acer Swift X, Türkiye’de

Sonraki haber

Trend Micro, kritik Samba güvenlik açığının ortaya çıkarılmasında büyük rol oynadı

İlginizi çekebilir

Dijital Reklam Sektörü Artan Teknolojiyi 2022’de Son Hızla Kullanacak

2021 yılında 50 ülkede influencer marketing, pazar yeri yönetimi, dijital strateji ve performans alanları başta olmak üzere dijital fabrika mantığıyla şirketlerin her türlü ihtiyacına çözüm üreten Digital Exchange, 2022’de dünyanın kullanacağı dijital reklam trendlerini açıkladı. Digital Exchange’in konusunda uzman reklam ekibi, girmeye hazırlandığımız 2022’de yapay zekaya dayalı dijital reklamların sektörde ağırlık kazanacağın; kişiye göre özelleştirilmiş reklamların yanında video reklamcılığının yükselen değer olacağını anlattı.
Devamını oku