Facebook: “iOS 14 Kitle Ağı Gelirlerinde Yüzde 50 Kayba Yol Açabilir”

iOS 14 güncellemesi kişisel verilerin korunmasına ilişkin getirdiği yeniliklerle markaların kişi hedefli reklam göstermesini zorlaştıracak.

Apple, Safari tarayıcısında üçüncü taraf çerezleri kaldırması sonrasında dijital reklamcılık kurallarının yeniden yazıldığını görüyoruz. Benzer bir değişim de iPhone’lar için yayınlanacak işletim sistemi güncellemesi iOS 14 ile gerçekleşeceğe benziyor.

Facebook yaptığı açıklamada iOS 14’teki uygulamalarının, reklam verenlerin reklamları daha iyi hedeflemesine ve kullanıcı etkinliklerini tahmin etmesine olanak tanıyan benzersiz cihaz kimliği numarası olan IDFA’ya erişemeyeceğini belirtti. Bu nedenle Kitle Ağı olarak adlandırılan reklamcılık işinde gelirlerin %50’den fazla düşüşe geçeceği tahmin ediliyor.

Günümüzde reklam verenler, reklamları daha iyi hedeflemek ve kullanıcı etkinliklerini tahmin etmek için IDFA adı verilen cihazların benzersiz kimlik numaralarını kullanabiliyor. Bu sonbaharda yayınlanacak iOS 14 güncellemesi ile kullanıcılardan uygulama ilk başlatıldığında izlemeyi etkinleştirmeleri istenecek.

Sosyal medya devi Facebook tarafından yapılan açıklamaya göre ayda en az 1 milyar insan Kitle Ağı reklamcılık metoduyla hazırlanmış reklamlar görüyor. Ancak bu topluluğun tamamı iPhone kullanmadığı için Android kullanıcılarının IDFA numaralarına erişilerek hedeflenen reklam gösterilmesine devam edilecek. Facebook, gelirinin neredeyse tamamını reklamlardan elde ediyor ancak bunun ne kadarlık bir kısmı Kitle Ağı ile sağlanıyor şu an için belirsiz.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite