Facebook, iPhone Kullanıcılarını Takip Edebilmek İçin Casus Yazılım Almak İstemiş

Sosyal medya devi Facebook, casus yazılım saldırılarıyla tanınan NSO Group’tan “Pegasus” isimli yazılımı satın almak için teklifte bulunduğu ortaya çıktı.

2019 yılında WhatsApp’e düzenlenen casus yazılım saldırısının arkasındaki topluluk olan NSO Group, Facebook’un “Pegasus” olarak bilinen güçlü bir casusluk yazılımını satın alma girişimine dair mahkeme belgelerini paylaştı. Pegasus yazılımı ile telefona ait her türlü hassas veri çalınabiliyor. Facebook’un bu yolla iPhone’lara sızarak telefon kullanıcılarına ait tüm mesajlar, fotoğraflar, giriş bilgileri ve telefonun konum tarihi bilgilerine erişme sağlamayı amaçladığı ileri sürülüyor.

NSO CEO’su Shalev Hulio tarafından gündeme taşınan iddiaya göre Ekim 2017 tarihinde iki Facebook yetkilisinin kendisiyle iletişime geçerek Pegasus isimli casus yazılımın özelliklerini kullanmak üzere haklarını almayı teklif etmiş. Facebook’un Apple cihazlarındaki verilere erişiminin kısıtlı olması sebebiyle Pegasus yazılımını almayı planlandığı söyleniyor. Facebook Pegasus’u, Onavo Protect olarak bilinen VPN yazılımı yerine kullanacaktı. Onavo Protect öncelikli olarak Facebook kullanıcılarının telefonlarında kullandıkları diğer uygulamalardan veri toplama amaçlı kullanılıyordu.

Mahkeme belgelerine göre Facebook, Onavo Protect ile Apple cihazlarından yeterince veri temin edemiyordu. Facebook, Pegasus casus yazılımı ile hem Apple kullanıcılarının hareketlerini izleyebilecek hem de Onavo Protect kullanıcılarının verilerine erişim sağlayabilecekti.

Onavo Protect uygulaması 2019 yılında uygulama politikalarına karşı geldiği gerekçesi ile App Store’dan kaldırılmıştı. Yazılımın müşteri verisini kullanımı ve verinin toplanması konusundaki kısıtlamalara uymadığı özellikle vurgulanmıştı.

Facebook yetkilileri ise NSO Group’un 2019 yılında gerçekleştirdiği ve hem Android hem de iOS kullanıcılarını etkileyen casus yazılım saldırıları konusunda gündemi değiştirmek amacıyla böyle bir iddiada bulunduğunu ileri sürüyor.

Kaynak

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite