Facebook Kripto Parası Libra’ya Olan Yatırımcı Desteğini Kaybediyor

Yoğun yasal baskı altında kalan yatırımcılar Libra operasyonundan ayrılmayı planlıyor.

Geçtiğimiz Haziran ayında Facebook, kendine ait kripto para birimi Libra’yı duyurmuştu. İsviçre merkezli kar amacı gütmeyen Libra Birliği tarafından yönetilecek para biriminin duyurulmasıyla beraber Amerikan devlet yetkililerinin büyük tepkisini toplamıştı. Halihazırda tartışmalı bir sosyal medya platformu olan Facebook’un kripto para duyusuyla birlikte daha ciddi bir yasal baskı altına girmesi, dijital para birimi Libra’ya destek veren bazı yatırımcıların projeyi terk etmelerine sebep olabileceği iddialarını beraberinde getirdi.

Financial Times tarafından yapılan haber Libra’nın iki önemli yatırımcısının, kripto para biriminin yasal mecraların odak noktasına dönüşmesinden endişelendiklerini dile getiriyor. Yine aynı haberde projeye erken dönemde destek veren üç yatırımcının daha aynı sebeple projeden ayrılmayı  planladıkları söyleniyor. Facebook’un para birimi Libra’nın kontrolü aslında sosyal medya devinde değil, Libra Birliği çatısı altında buluşmuş Mastercard, Uber, Stripe, Visa, PayPal ve Spotify gibi yatırımcıların elinde. Ancak kripto para birimi duyurulduğu günden bu yana Amerikan hükümet yetkilileri tarafından eleştiri bombardımanına tutularak yakın gözlem altına alınmıştı. Libra’nın başı Avrupa Birliği antitröst anlaşmasıyla da belada. Yetkililer, para biriminin illegal faaliyetlerde kullanılacağından endişe duyduklarını dile getiriyor.

Facebook ise şu an için habere ve gelen eleştirilere bir yorumda bulunmuş değil.

Total
1
Shares
Önceki haber

4.0’ın Şanslı Sektörleri Hangisi Olacak

Sonraki haber

HONOR 20 Yaz Bitmeden Türkiye’de Kullanıcılarla Buluşuyor!

İlginizi çekebilir

Bitcoin son iki haftada en çok kazanç sağlayan yatırım aracı olmayı başardı

“Yıl başından bu yana en iyi 2 haftasını geçiren Bitcoin, cuma gününe 34.000$ üzerinde giriş yaptı. Spot Bitcoin ETF’ine yönelik olumlu beklentiler ve Ortadoğu’da yaşanan gerilimin ardından güvenli liman algısı ile oldukça güçlü bir yükseliş performansı sergileyen Bitcoin şu sıralar 34.100$ bölgesinden işlem görüyor. 34.400$ teknik ve 35.000$ psikolojik direncinden ilk etapta ret alsa da 34.000$’ı destek bölgesi halinde getirmesi kısa ve orta vade için daha uzun bir boğa beklentisini güçlendiriyor.” Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak, kripto para piyasasındaki son gelişmeleri değerlendirdi.
Devamını oku