Facebook’un Eski Kurucusu Devletten Şirketin Bölünmesini İstedi

Eski bir Facebook kurucusu New York Times’da kaleme aldığı yazısında sosyal medya devinin kontrol edilemeyen devasa bir güce dönüştüğü ve federal hükümet tarafından bölünmesi gerektiğini yazdı.

2007 yılında Facebook ile yolları ayrılan şirketin kurucu ortaklarından Chris Hughes, üst kademe eski bir Facebook yetkilisi olarak hem şirket hem de CEO Mark Zuckerberg konusunda bir dikkat çekici noktalara değinen uzun bir makale yayınladı.

Hughes makalesinde “Liderleri ne kadar iyi niyetli olursa olsun, tekelleşen şirketler karşısında önlem alan bir ulusuz. Mark’ın gücü emsalsiz.” yorumunda bulunuyor ve  ekliyor “artık Facebook’u bölümlere ayırmanın vakti geldi.”

Hughes, Federal Ticaret Komisyonu’nun asla izin vermemesi gerektiğini iddia ettiği birleşmeleri gevşetmek için Facebook’a ait Instagram ve WhatsApp’ı ayrı şirketlere dönüştürmeyi öneriyor. Öneriler arasında Facebook’un birkaç yıl boyunca ek satın almalar yapmasının yasaklanması gerektiği, zira şirketin rakiplerini sık sık satın alarak veya fikirlerini kopyalayarak boğduğu da belirtiliyor.

Bu açıklamalar karşısında bir yorumda bulunan Facebook Küresel İlişkiler ve İletişim Başkanı Yardımcısı Nick Cleg yaptığı açıklamada, “Facebook, hesap vermenin başarıdaki katkısını kabul ediyor. Ancak başarılı bir Amerikan şirketinin bölünmesini talep ederek, hesap vermeye zorlamış olmuyorsunuz.” dedi.

Kaynak: https://www.politico.com

Total
1
Shares
Önceki haber

Çocuklar ve Teknoloji

Sonraki haber

Google Artık Kullanıcılarının Konumunu Takip Etmeyecek

İlginizi çekebilir

Zoom, Güvenli İnternet Günü için dijital ortamda çocukları koruma ipuçları paylaştı

Hayatımızdaki yeri her geçen gün büyüyen dijital deneyimlerde güvenliğin önemine dikkat çekmek ve ortaya çıkan sorunlara ilişkin farkındalığı artırmak amacıyla 2004 yılından bеri düzеnlеnen Güvenli İnternet Günü, bu yıl tüm dünyada 8 Şubat’ta kutlanıyor. “Hep birlikte daha iyi bir internete” teması kapsamındaki etkinliğin mesajlarının daha fazla kullanıcıya ulaşması konusunda en fazla çaba harcayan şirketlerden olan Zoom, çocuklar ve gençleri korumak için atılması gereken adımları açıkladı.
Devamını oku

Zyxel’in 2022 hedeflerinin odağında güvenlik olacak

Sektörün ihtiyacına göre geliştirdiği yeni çözümleri ve hali hazırdaki çözümler üzerinden yaptığı güncellemelerle Zyxel 2021 yılında, iş süreçlerinin güvenle ve sekteye uğramaksızın sürdürülmesi konusunda kurumların en büyük destekçisi oldu. Yıl içinde hibrit çalışmanın yaygınlaşması ve birçok kurumun bulut tabanlı ürünler kullanmaya başlamasıyla sektörün göz bebeği haline gelen Nebula’yı tüm güvenlik çözümlerine entegre ederek çok daha kapsamlı bir koruma hizmeti sunmaya başlayan Zyxel, bu sayede işletmelerin güvenlik ve ağ yönetimi konusunda ayak uydurabilmelerini sağladı. Tüm bu gelişmeler ile çip krizine rağmen yılı yüzde 10’luk bir büyüme ile kapatan şirketin 2022 hedeflerinin odağında ise “güvenlik çözümleri” var.
Devamını oku