Facebook’un Eski Kurucusu Devletten Şirketin Bölünmesini İstedi

Eski bir Facebook kurucusu New York Times’da kaleme aldığı yazısında sosyal medya devinin kontrol edilemeyen devasa bir güce dönüştüğü ve federal hükümet tarafından bölünmesi gerektiğini yazdı.

2007 yılında Facebook ile yolları ayrılan şirketin kurucu ortaklarından Chris Hughes, üst kademe eski bir Facebook yetkilisi olarak hem şirket hem de CEO Mark Zuckerberg konusunda bir dikkat çekici noktalara değinen uzun bir makale yayınladı.

Hughes makalesinde “Liderleri ne kadar iyi niyetli olursa olsun, tekelleşen şirketler karşısında önlem alan bir ulusuz. Mark’ın gücü emsalsiz.” yorumunda bulunuyor ve  ekliyor “artık Facebook’u bölümlere ayırmanın vakti geldi.”

Hughes, Federal Ticaret Komisyonu’nun asla izin vermemesi gerektiğini iddia ettiği birleşmeleri gevşetmek için Facebook’a ait Instagram ve WhatsApp’ı ayrı şirketlere dönüştürmeyi öneriyor. Öneriler arasında Facebook’un birkaç yıl boyunca ek satın almalar yapmasının yasaklanması gerektiği, zira şirketin rakiplerini sık sık satın alarak veya fikirlerini kopyalayarak boğduğu da belirtiliyor.

Bu açıklamalar karşısında bir yorumda bulunan Facebook Küresel İlişkiler ve İletişim Başkanı Yardımcısı Nick Cleg yaptığı açıklamada, “Facebook, hesap vermenin başarıdaki katkısını kabul ediyor. Ancak başarılı bir Amerikan şirketinin bölünmesini talep ederek, hesap vermeye zorlamış olmuyorsunuz.” dedi.

Kaynak: https://www.politico.com

Total
1
Shares
Önceki haber

Çocuklar ve Teknoloji

Sonraki haber

Google Artık Kullanıcılarının Konumunu Takip Etmeyecek

İlginizi çekebilir

Türkiye’de 3D Yazıcı Kullanma Yaşı 6’dan Başlıyor!

Dünyayı değiştiren teknoloji 3D yazıcı, Türkiye’de yerli ve milli sermaye tarafından Zaxe adıyla üretiliyor. 2015 yılında ‘Türkiye’nin de global bir 3D yazıcısı olmalı’ hedefiyle Baki Gezgen ve Aydonat Atasever tarafından kurulan, aynı yıl TİM’in düzenlediği İnovasyon Haftası’nda ilk satışını yaparak büyüme adımlarını atan Zaxe, bugün KVK, Nevzat Aydın ve Muzaffer Akpınar gibi yatırımcıların da dahil olmasıyla Türkiye’de 3 binden fazla noktada ve 400’ü aşkın okulda kullanılmaya başlandı.
Devamını oku