Facebook, Shops Özelliğini Yayına Alıyor

Sosyal medya devi Facebook ve Instagram’ı dijital birer markete dönüştürecek olan Shops güncellemesini yayına alıyor.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, gerçekleştirdiği bir canlı yayın ile iş sayfaları ve profillerin kullanabileceği Shops özelliğini tanıttı. Bu özellik ile hesap sahipleri satmak istedikleri ürünler için kendi dijital mağazalarını oluşturabilecekler. Shops yani Mağazalar özelliği Shopify ve BigCommerce gibi üçüncü taraf yazılımlarla desteklenecek ve işletmeler gelecekte müşteri sadakati programları da uygulayabilecek.

Mağazalar özelliği Facebook yanı sıra Instagram için de bu yaz yayına alınacak. Sosyal medya devi bu adımın e-ticarete yönelik çok daha büyük bir hamlenin başlangıcı olduğunu ve işletmelerin mağazalarını dijital olarak yönetebileceği ve de WhatsApp Messenger ya da Instagram Direct’teki sohbet özellikleri ile alışveriş yapılabileceğini açıkladı.

Facebook bu atılımı, COVID-19 nedeniyle yaşanan karantinanın etkilediği küçük işletmelere fayda sağlaması amacıyla gerçekleştirdiğini belirtti. Zuckerberg, karantinadan etkilenen mağaza sahibi firmaların sabit bir gelir elde etmelerine yardımcı olacaklarını ve salgın süreci sonrasında işlerini sürdürebilmelerini mümkün kılacaklarını dile getirdi. Nitekim Facebook’un yaptığı bir araştırmaya göre küçük işletme sahiplerinin üçte biri gelir eksikliği nedeniyle yeniden mağazalarını açamayacakları ve eski çalışanlarını işe alamayacaklarını ortaya koyuyor.

Kaynak

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite