Facebook Uygulaması Sizden Habersiz Kameranızı Kullanıyor Olabilir

Popüler sosyal medya platformu Facebook’un iPhone üzerinde habersiz bir şekilde telefon kamerasını kullandığı tespit edildi.

Twitter kullanıcısı Joshua Maddux tarafından atılan bir tweet, iOS kullanıcılarının Facebook’u gezerken cihaz kameralarının kendi kendine açıldığını gösteriyor.

Facebook uygulamasında sayfayı aşağı kaydırırken gerçekleşen bir hata sonucu ekranın sol tarafında ufak bir kısımda kameradan alınan görüntüyü görme şansı yakalanıyor. Bunu kendi telefonunuzda denemek isterseniz uygulama üzerinden bir fotoğraf açıp aşağı doğru kaydırabilirsiniz.

Joshua Maddux bu sorunun iOS 13.2.2 sürümüne sahip beş farklı cihazda görülebildiği, fakat iOS 12 üzerinden tespit etmenin mümkün olmadığını söylüyor. Çoğu iOS sürümünde kameranızın kullanılıp kullanılmadığını görmeniz mümkün olmasa da, bu kameranın aktif olmadığı anlamına gelmiyor. Android sürümünde bu sorunu yaşayan birine henüz rastlanmamış gözüküyor.

Facebook henüz konu hakkında açıklama yapmamış olsa da bu duruma karşı önlem almak elinizde. Facebook’un kameranızı kullanabilmesi için uygulamaya erişim izni vermeniz gerekiyor. Eğer erişim iznine sahip değilse sizden habersiz bir şekilde açılması mümkün değil. Erişim izni verdiğiniz herhangi bir uygulamanın sizden habersiz bir şekilde de kameranıza erişebilme yetkisine sahip olduğunu unutmamanız gerekiyor.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite