Facebook ve Google Akıllı Televizyonları da Takip Ediyor

Teknoloji firmaları doğru reklamı gösterebilmek için kullanıcıları neredeyse tüm cihazlardan takip ediyor.
Google search engine opened on computer monitor at the home page ready for a search string to be typed into the blank search box. (Photo by: Education Images/UIG via Getty Images)

Modern televizyonlar artık anten girişi veya uydu özellikleriyle değil, bağlantı yetenekleriyle öne çıkıyor. İnternete bağlı stream servisleri siz içeriğin keyfini çıkarırken ilgili verilerle reklamcılara gönderiyor. Bağımsız iki farklı araştırma firmasının yapmış olduğu çalışmaya göre kullanıcıların farkında olmadan bu önemli verileri kimlerin takip ettiğini ortaya koyuyor.

Araştırmalardan ilki Chicago Üniversitesi’ne ait. Üniversitenin Roku ve Amazon TV cihazlarında 2.000 kanal üzerinde gerçekleştirdiği araştırma sonuçlarına göre 1.000’e yakın kanalda Google’ın veri takibi gerçekleştirdiğini gösterdi.  Öte yandan Facebook’un, 196 kanalda kullanıcı verilerini takip ettiği tespit edildi.

Takip edilen kanallar aracılığıyla kullanıcının sadece ne izlediği değil, cihazın bağlandığı kablosuz modem kimlik bilgileri de elde edilebiliyor.

Diğer araştırma ise Londra’da bulunan Northeastern Üniversitesi tarafından gerçekleştirildi. Buluta bağlanan cihazlara odaklanan araştırma akıllı televizyonlar ve diğer cihazları mercek altın altına aldı. Araştırmaya göre akıllı televizyonlar verileri pek çok sayıda 3. Kişiyle paylaştığı için gizlilik konusunda oldukça sıkıntılılar. Bu alanda Facebook, Amazon ve Google kullanıcı verilerini toplamada ilk sırada yer alıyor.

ProPublica isilifirma 2015 yılında konuya ilişkin detaylı bir araştırmada bulunmuş ve Federal Ticaret Komisyonu’na başvurarak 11 milyon kullanıcının rızaları alınmadan verilerinin toplandığı konusunda uyarıda bulunmuştu. Verileri izinsiz elde eden Vizio ise bu olay sonrasında mahkemeye verilmişti.

Kaynak. Arstechnica

Total
8
Shares
Önceki haber

Amazon, İklim Değişikliği ile Mücadele için 100.000 Elektrikli Kamyon Siparişi Verdi

Sonraki haber

Instagram Üzerinden Yapılan Satışları Artırmanın Püf Noktaları

İlginizi çekebilir

Zoom CEO’su 90 Günlük Güvenlik Programının Sonuçlarını Paylaştı

Nisan ayında güvenlik ve gizlilik özelliklerini geliştirmek üzere 90 günlük bir program açıklayan Zoom, bu süre içinde 100’den fazla yeni özellik kazanırken, CISO konseyi oluşturdu, liderlik ekibini yeniledi ve bağımsız kuruluşlara testler yaptırdı. Zoom CEO’su Eric S. Yuan, planın sonuçlarını açıklarken şirketin gelecekteki çalışmaları hakkında da bilgi verdi.
Devamını oku