Facebook ve Twitter Neden Blockchain’in Peşinde?

Sosyal medya devleri göz boyamak için mi yoksa gerçekten de olması gereken değişime uyum sağlamak adına mı blockchain’e bu kadar ilgi duyuyor?

İnternet kullanımımızı neredeyse domine eden Facebook, Twitter ve Instagram gibi platformlar merkezi modelleşmeden ötürü kendi sosyal limitlerine takılmış durumdalar.

Gizliliği hiçe sayan gözetim kapitalizmine dayalı, kullanıcıların bilgi ve hareketlerinden elde edilen verilere göre şekillenen reklamlar günden güne kullanıcıların daha fazla tepkisini çekmekte. Hem politikacılar hem de sosyal medya kullanıcılarından gelen itirazlar, şirketlerin iş modellerini tekrar değerlendirmesi, hatta sil baştan tanımlamasına sebep olacak.

Bu sebeple blockchain ve kripto para teknolojileri son dönemlerde sosyal medya şirketlerinin iş stratejilerini belirlemede önemli bir konu başlığı halini aldı. Tabii bu bir reklam stratejisi değilse.

Merkezi Olmayan Modellere Geçiş

Özellikle Facebook kanadında bu konuda keskin yorumlar ve atılımlar görüyoruz. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Facebook üzerinden yayınladığı bir makalede hedeflerinin gizliliğe odaklanmış bir sosyal medya ağı oluşturmak olduğunu vurgulayarak Facebook, Instagram ve WhatsApp’da yer alan kullanıcı bilgilerinin uçtan uca şifrelenerek korunacağını dile getirdi.

Zuckerberg, Harvard hukuk profesörü Jonathan Zittrain ile gerçekleştirdiği bir video röportajda ise Facebook’un, sunucuların merkezi bir otorite gibi davranamadığı blockchain modelini aktif hale getirerek platforma girişi merkezi olmayan, bağımsız bir yapıya dönüştürdüğünü açıklamıştı. Tüm bu açıklamalar, The New York Times’ın gerçekleştirdiği bir haberle gündemde yer eden Facebook’un dijital para birimi üzerinde çalıştığı bilgisine paralel olarak geldi.

Öte yandan Twitter CEO’su Jack Dorsey kripto para konusunda yaptığı açıklamalarla bitcoin’i “İnternetin para birimi” ilan etti ve bitcoin tabanlı ödeme kanalları oluşturan Lightning Labs isimli firmaya yatırımda bulundu. Dorsey ayrıca, yine CEO’su olduğu ödeme şirketi Square’de bitcoin ile ödemeyi dahil etmek üzere kripto mühendislerini işe alacağını duyurdu.

Ancak merkezi modelle elde ettikleri kullanıcı bilgileriyle servetler kazanan bu sosyal medya devlerinin yapmış olduğu açıklamalar ardında büyük de bir şüphe barındırıyor. Kullanıcı bilgilerini Cambridge Analytica ile paylaşarak büyük bir skandala imza atan Facebook’un iş modelini değiştirme adımı ve buna dair yorumları daha çok bir PR mesajı gibi görülüyor.

Değişim Rüzgarları

Şurası kesin ki: değişim için ortada bir baskı var. Sosyal medya kullanıcıları, veri suistimaline karşı sessiz kalmayacaklarının sinyalini vermiş durumdalar. Kullanıcı olmadan da sosyal medya platformlarının tüm işlevini yitireceği kesin. Bu yüzden şirketler iş modellerinde revizeye gitmeyi planlıyorlar. Kullanıcıların bir ürün değil birer müşteri olduğu göz ardı edilmemeli.

Merkezi bir kontrol olmadan sosyal medya platformlarının ne tür bir iş modeliyle kazanç elde edecekleri yoruma açık bir soru. Nihayetinde, merkezileşmeye dayalı internet sistemi için değişim rüzgarları estiği bir gerçek. Firmaların bu değişim karşısında nasıl hayatta kalacakları veya sonlarının MySpace gibi olup olmayacağı muamma. Daha da önemlisi, böylesi bir değişim sürecinde bahsi geçen platformların yerini neler alacak ve biz bu yeni döneme nasıl bir geçiş süreci yaşayacağız?

Kaynak:https://www.coindesk.com

Total
0
Shares
Önceki haber

Sony’de Bir Dönemin Sonu

Sonraki haber

Microsoft, Azure Kullanıcıları için 10.000 Patente Erişim İmkanı Sundu

İlginizi çekebilir