Facebook, Yüz Tanıma Sistemi Sebebiyle Milyarlarca Dolar Ceza Alabilir

Dünyanın en büyük yüz verisine sahip olan Facebook kaybettiği dava sonrasında milyarlarca dolarlık ceza ile karşı karşıya kaldı.

Sosyal medya devi Facebook’a 2015 yılında açılan davada, firma yasal olmayacak şekilde milyonlarca kullanıcının rızası olmadan biyometrik verilerini toplamakla suçlanıyordu. Illinois’de gerçekleşen mahkemede eyalet yasalarına göre şirketlerin biyometrik verilerin toplanıp, depolanmasından önce yazılı bir politika geliştirmesini zorunlu kılındığı ancak Facebook’un bu yasayı çiğnediği iddia ediliyordu.

Facebook’un bu yasayı ihlali, otomatik arkadaş etiketleme özelliğiyle gün yüzüne çıktı. Nitekim bu teknoloji fotoğraflardaki insanların yüzünü analiz ediyor, gözlerini, burunlarını ve diğer belirleyici biyometrik özellikleri kullanarak kim olduklarını tanımlayabiliyor.

Mahkeme kararında “yüz tanıma teknolojisinin izinsiz olarak kullanıldığı, bireyin özel işlerini ve somut çıkarlarını istila ettiği sonucuna vardık.” İbaresi yer aldı.

Amerikan Sivil Özgürlük Kurumu konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada kazanılan mahkemenin gizlilik hakları konusunda önemli bir zafer olduğunu, yüz tanıma teknolojilerinin yükselişine paralel olarak tehlikenin farkındalığına dikkat çekildiğini belirtti.

Reeuters tarafından yapılan habere göre 7 milyon Facebook kullanıcısı bu yasa ihlalinden etkilenmiş durumda. Yasaya göre biyometrik verinin izinsiz toplanması sonucu etkilenen birey başına 1.000 dolar, kasıtlı veya umarsız için de 5.000 dolar para cezası ödenmesi gerekiyor.

Facebook daha önce de Amerikan Federal Ticaret Komisyonu tarafından veri ihlali sebebiyle 5 milyar dolar para cezasına çarptırılmıştı.

Total
1
Shares
Önceki haber

Uygulamaların Yön Verdiği Yeni Akıllı Telefon Dünyası

Sonraki haber

Huawei, İşletim Sistemi Harmony’i Resmen Duyurdu!

İlginizi çekebilir

Geçiş Kontrol Sistemleri, Biyometri ve Entegrasyonla Daha Verimli Hale Geldi

Bina veya özel alan güvenliği için en temel ve en önemli kategoriler arasında yer alan geçiş kontrol sistemleri hızla gelişiyor. Kişiye özel kart, okuyucu ve kontrol panelinden oluşan geçiş kontrol sistemleri, artan güvenlik risklerinden dolayı çalınma, kopyalanma veya kayıpların mümkün olmadığı biyometrik geçiş kontrol çözümleriyle entegre şekilde kullanılıyor.
Devamını oku