Facebook, Yüz Tanıma Sistemi Sebebiyle Milyarlarca Dolar Ceza Alabilir

Dünyanın en büyük yüz verisine sahip olan Facebook kaybettiği dava sonrasında milyarlarca dolarlık ceza ile karşı karşıya kaldı.

Sosyal medya devi Facebook’a 2015 yılında açılan davada, firma yasal olmayacak şekilde milyonlarca kullanıcının rızası olmadan biyometrik verilerini toplamakla suçlanıyordu. Illinois’de gerçekleşen mahkemede eyalet yasalarına göre şirketlerin biyometrik verilerin toplanıp, depolanmasından önce yazılı bir politika geliştirmesini zorunlu kılındığı ancak Facebook’un bu yasayı çiğnediği iddia ediliyordu.

Facebook’un bu yasayı ihlali, otomatik arkadaş etiketleme özelliğiyle gün yüzüne çıktı. Nitekim bu teknoloji fotoğraflardaki insanların yüzünü analiz ediyor, gözlerini, burunlarını ve diğer belirleyici biyometrik özellikleri kullanarak kim olduklarını tanımlayabiliyor.

Mahkeme kararında “yüz tanıma teknolojisinin izinsiz olarak kullanıldığı, bireyin özel işlerini ve somut çıkarlarını istila ettiği sonucuna vardık.” İbaresi yer aldı.

Amerikan Sivil Özgürlük Kurumu konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada kazanılan mahkemenin gizlilik hakları konusunda önemli bir zafer olduğunu, yüz tanıma teknolojilerinin yükselişine paralel olarak tehlikenin farkındalığına dikkat çekildiğini belirtti.

Reeuters tarafından yapılan habere göre 7 milyon Facebook kullanıcısı bu yasa ihlalinden etkilenmiş durumda. Yasaya göre biyometrik verinin izinsiz toplanması sonucu etkilenen birey başına 1.000 dolar, kasıtlı veya umarsız için de 5.000 dolar para cezası ödenmesi gerekiyor.

Facebook daha önce de Amerikan Federal Ticaret Komisyonu tarafından veri ihlali sebebiyle 5 milyar dolar para cezasına çarptırılmıştı.

Total
1
Shares
Önceki haber

Uygulamaların Yön Verdiği Yeni Akıllı Telefon Dünyası

Sonraki haber

Huawei, İşletim Sistemi Harmony’i Resmen Duyurdu!

İlginizi çekebilir

Sosyal Medya Alışverişinde Dolandırılan Müşteri Parasını Marka ise İtibarını Kaybediyor

Sosyal medya mecraları 4.5 milyar kullanıcısıyla dünyanın en büyük alışveriş merkezine dönüşürken, 5 trilyon dolarlık pazardan pay almak isteyen dijital korsanlar ise tetikte bekliyor ve en küçük bir hatada tüketicileri ağlarına düşürüyor. Alışveriş yaparken dolandırılmamak için tüketiciye düşen görevler kadar, markaların da devreye alması gereken önlemler bulunuyor. Digital Exchange’in sosyal medya marketing ekibi markaların bilinçlendirici kampanyalar düzenlemesinin ciroya katkı sağladığını belirtirken; Digital Exchange’in CEO’su Emrah Pamuk, “Dolandırılmış müşteriler nezdinde markanın itibarını geri kazanmak için on milyonlarca dolar tutarında marketing yapmak gerekiyor” dedi.
Devamını oku

Sensormatic Perakendede Güvenlik Ve Verimlilik Artışı Sağlayan Çözümleriyle Perakende Günleri 2019’da

Sensormatic, perakende sektörünü dijital çözümlerle tanıştırarak, operasyonel verimlilik, daha fazla güvenlik ve daha yüksek satış imkânı sağlayan teknolojileriyle Perakende Günleri’nde yerini alıyor. Sensormatic’in bu yıl perakendecilerle buluşturacağı yenilikçi çözümleri arasında Trafik Analiz (Countware Traffic), POS Entegrasyon, Biyometrik ve mobil geçiş kontrol sistemleri, Personel Devam ve Kontrol Sistemi, Elektronik Fiyat Etiketi ile Acil Durum ve Danışma Kiosku yer alıyor.
Devamını oku