Facebook’ta Dolaşan Sağlıkla İlgili Yanlış Bilgiler 3,8 Milyar Kez Okundu!

Araştırma grubu Avaaz, sosyal medya platformu Facebook’un halk sağlığı açısından büyük bir tehdit olduğunu söylüyor.

İnternet çağının en önemli problemlerinden birisi yanlış haberler. Özellikle sosyal medya platformları aracılığıyla kısa sürede milyonlarca kişiye ulaşabilen pek çok alandan yanlış bilgiler, toplum refahı için tehdit olarak görülüyor.

Avaaz isimli araştırma grubu ise sağlık alanında sosyal medyada dolaşan bilgi kirliliğine ilişkin bir araştırmada bulunmuş. Araştırma sonuçlarına göre Covid-19’un tırmanışa geçtiği Mart ayında, Facebook’ta yayınlanan sağlık alanındaki yanlış haberler 3,8 milyar kez okunmuş. Avaaz’a göre sosyal medya, halk sağlığını tehdit eden büyük bir etken.

Araştırma raporuna cevap veren Facebook ise Nisan – Haziran ayı arasında 98 milyon Covid-19 yanlış bilgisine uyarı etiketlerini ve 7 milyon paylaşımı kaldırdıkları bilgisini paylaştı. Pandemi döneminde yanlış bilginin yayılması için önemli atılımlar gerçekleştirdiğini açıklayan şirket, 2 milyarı aşkın kullanıcıyı sağlık otoriteleri tarafından oluşturulmuş kaynaklara yönlendirdiklerini belirtiyor.

Sahte tedavi haberleri

Avaaz, Facebook’un bu çabalarına rağmen sosyal medya platformunda yayınlanan yanlış bilgilerin yalnızca %16’sına uyarı etiketi uygulayabildiklerini belirtiyor.

Rapora göre, araştırmacılar tarafından Covid-19 ile ilgili yanlış bilgi yaydığı tespit edilen ilk 10 web sitesi, Facebook üzerinde Dünya Sağlık Örgütü gibi güvenilir kaynaklardan gelen bilgilerden neredeyse dört kat fazla görüntülenmiş.

Bir örnekte Bill Gates’in Hindistan’da yarım milyon çocuğun felç olmasına yol açan bir çocuk felci aşısını desteklediğini ileri süren makale 8,4 milyon kez görüntülenmiş. Bir diğer örnekte ise Ebola için çeşitli sahte tedaviler içeren bir makale 4,5 milyon kez görüntülenmiş.

Araştırma esnasında ABD, İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya’daki hesaplar kontrol edilmiş.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite