Facebook’un 5 Milyar Dolar Cezaya Çarptırılması Bekleniyor

Sosyal medya devi, Amerika Federal Ticaret Komisyonu’nun, yaşanan gizlilik ihlali olaylarına ilişkin olarak kendilerini 5 milyar dolar cezaya çarptırmasını beklediklerini açıkladı.

Amerikan tarihinde bir teknoloji şirketine verilmiş en büyük ceza gerçekleşmek üzere. Facebook, şu anda devam eden dava sonucunda Federal Ticaret Komisyonu’nun kendilerini tek sefere mahsus 3 ila 5 milyar dolar civarı ceza kesmesini beklediklerini açıklarken, sorunun “çözülmemiş” olarak kaldığının altını çizdi.

Cambridge Analytica’nın Facebook’un rızası olmadan ele geçirdiği kullanıcı verilerini Trump kampanyalarında kullanılması olayına ilişkin olarak, kullanıcıları için gereken güvenlik önlemlerini almamasından ötürü başlayan sorgulama süreci, yakın zamanda 50 milyon kullanıcının bilgilerinin açığa çıkmasıyla yeni bir boyut kazanmıştı.

Amerika Birleşik Devletleri, Silikon Vadisi şirketlerin hiçbir denetim olmaksızın faaliyette olmalarından ötürü eleştirilere maruz kalırken, Avrupa bu konuda sıkı önlemler alarak, örneğin mobil pazarda gücünü kötüye kullanan Google’a 5,1 milyar dolar ceza kesmişti.

2012 yılında Google’a çevrimiçi izleme araçlarının kullanımı konusunda 22 milyon dolar ceza kesen Federal Ticaret Komisyonu için kararın alınması bir kilometre taşı olsa da yıllık 56 milyar dolar gelire sahip olan Facebook için cezanın çok büyük olduğunu söylemek zor. Zira gelen eleştirilerde, demokrasiye büyük zarar veren Facebook için verilen cezanın adeta bir park cezasına eşdeğer olduğu dile getiriliyor.

Kaynak: https://www.nytimes.com

Total
7
Shares
Önceki haber

Microsoft Büyümede Beklentileri Aştı

Sonraki haber

Çevrimiçi Eğitim Programı Coursera 1 Milyar Dolar Değerlemeyi Aştı

İlginizi çekebilir

Papara’dan yeni reklam kampanyası

Türkiye’de ödeme teknolojilerini dönüştüren Papara, Para Transferi, Papara Black Card, Para İsteme/Gönderme ve Cashback Programı özelliklerini tanıtmak üzere dört filmden oluşan yeni bir reklam kampanyası başlattı. Filmler, “Banka değil, Papara!” söylemiyle geleneksel bankacılık deneyimini kullanıcıların gözünden anlatarak Papara’nın bunları nasıl ortadan kaldırdığını vurguluyor.
Devamını oku

TestIstanbul’da Gelecek Test Edildi

Güney Doğu Avrupa ve Orta Doğu’nun en büyük yazılım test etkinliği olan Uluslararası TestIstanbul Konferansı, bu yıl 11’inci kez gerçekleştirildi. Yazılım Test ve Kalite Derneği (Turkish Testing Board – TTB) tarafından “Test ve Test Otomasyonunda Robotik Süreç Otomasyonu” ana temasıyla bu yıl online olarak gerçekleştirilen konferansta, 30 konuşmacı 25’in üzerinde oturumda sektör profesyonelleriyle buluştu.
Devamını oku