Redington reklamı
Redington reklamı
Redington reklamı
Redington reklamı

Facebook’un Dijital Para Birimi Libra Fransa ve Almanya’da Yasaklandı

Duyurulduğu andan itibaren tartışmaları da beraberinde getiren dijital para birimi Libra henüz hayata geçmeden iki ülke tarafından yasaklandı.

Sosyal medya devi Facebook uzun süredir üzerinde çalıştığı kripto para birimi Libra’yı geçtiğimiz Haziran ayında resmi olarak tanıtmıştı. Ancak halihazırda güvenlik ve gizlilik konusunda tüm eleştiri oklarını üzerine toplamış olan Facebook’un bu duyurusu Amerika ve Avrupa hükümetlerinin tepkisini çekmişti. Hatta ağır eleştiriler sonrasında para birimi Libra’nın önemli ortakları projeden çekilebileceği sinyallerini vermişti.

Tüm bu tepkiler ve ortakların duyduğu endişeler sonrasında Libra için sarsıcı haber Fransa’dan geldi. Geçtiğimiz Cuma günü Fransa Maliye Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklama ile Facebook’un dijital para birimi Libra, Fransa ve Almanya’da yasaklandı. İki hükümetin ortaklaşa yayınladığı bildiride hiçbir özel şirketin ulusların egemenliğine özgü olan para gücünü talep edemeyeceğinin altı çizildi.

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire konuya ilişkin verdiği demeçte Facebook’un kripto para biriminin Avrupa’da kullanımına müsaade edilmemesi gerektiğini, bunun finansal riskler taşıdığını açıkladı.

Tüm bu tepkilere ve haberlere rağmen Libra Birliği Genel Baş Yöneticisi Bertrand Perez, dijital para birimi Libra’nın 2020 yılında faaliyete geçmesini hedeflediklerini dile getirdi.

Total
2
Shares
Önceki haber

Geleceğin Hibrit BT Ortamlarına Özel Yeni Nesil Veri Güvenliği Mimarisi

Sonraki haber

Ekvador Ülkesi Vatandaşlarının Önemli Verileri İnternete Sızdı

İlginizi çekebilir

THODEX’te İşlem Hacmi 100 Milyar TL’ye Dayandı, Globalde Yeni Üyeler Kazandı

Kripto para piyasasının en önemli oyuncularından THODEX büyümesini sürdürüyor. THODEX’in Kurucusu ve CEO’su Faruk Fatih Özer, Türkiye’de 400 bin kullanıcıları olduğunu söyledi. Özer, yurt dışında işlem yapan lisanslı ilk yerli kripto para piyasasının THODEX olduğunu hatırlatarak, ABD, Almanya, Hollanda, Ukrayna ve İngiltere gibi pek çok ülkede 4.311 kullanıcıya eriştiklerini söyledi. THODEX, 2021’de ise İsveç, Norveç, Polonya gibi ülkelerde büyümeyi hedefliyor. THODEX’den Ocak ayında 97 milyar TL’lik işlem yapıldığını belirten Özer “Amacımız hem global alandaki büyümemizi hız kesmeden devam ettirmek, hem de Türkiye’deki kullanıcılarımıza güvenli ve kazançlı yatırım fırsatlarını sunmayı sürdürmektir” dedi.
Devamını oku