Facebook’un Kendi Araştırması Ortaya Koydu: Instagram Gençleri Olumsuz Etkiliyor

Sosyal medya devinin bir kaç kez gerçekleştirdiği araştırma sonuçlarıyla netleşen ve Facebook’un da konu hakkında uzun süredir bilgi sahibi olduğu fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram’ın gençler üzerindeki olumsuz etkileri gündemin önemli tartışmaları arasında yer alıyor.

Saygın haber kaynağı Wall Street Journal, Facebook’un kendi araştırmalarıyla ortaya konan ve 3 yıldır bilinen Instagram gerçeğini gündeme taşıdı. Çocuk gelişim uzmanları ve psikologlar tarafından kullanımı konusunda uyarılan sosyal medya uygulamalarından popüler fotoğraf paylaşım uygulaması olan Instagram, Facebook’un kendi araştırma sonuçlarında da özellikle genç kızlar için sakıncalı olarak damgalandı. 

Facebook tarafından son 3 yılda gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre İngiltere’de intihar düşüncesine sahip gençlerin %13’ü ve Amerikalı gençlerin %6’sının bu fikre Instagram’dan kapıldığı tespit edildi. Genç kızların %32’si ise Instagram’da rol model aldıkları kişilerin gönderileri nedeniyle vücutlarını beğenmiyorlar ve kendilerini kötü hissediyorlar. Amerikalı erkek çocuklarının %14’ü ise Instagram’ın kendilerini kötü hissettirdiğini açıklıyor.

Yapılan araştırmaların sonucuna göre gençlerin büyük çoğunluğu sosyal medya uygulamasından olumsuz etkilenmiyor olsa da, Instagram’ın en zararlı yanlarının uygulamanın temel özellikleri olduğu konusuna dikkat çekilmiş. 

Facebook tarafından gerçekleştirilmiş rapor sonuçlarına göre uzmanlar özellikle Instagram’ın keşif özelliği konusunda uyarıyor. Bu kısım kullanıcıya pek çok farklı hesaptan, zararlı olabilecek pek çok farklı içeriği gösteriyor. Uygulamanın yalnızca en iyi anları içeren görüntü ve videoları paylaşma kültürü ise Instagram’a olan bağımlılığı artırıyor.

Gençlere olan olumsuz etkilerine rağmen Instagram’ın başarısının altındaki sır gençler. İstatistiklere göre Instagram’da kullanıcıların %40’tan daha fazlası 22 yaşında ya da daha küçük. 

Facebook şu sıralar çocuklara özel Instagram uygulaması üzerinde çalışıyor.

Total
0
Shares
Önceki haber

Zoom, iletişimin geleceğine yön verecek yeniliklerini Zoomtopia 2021 etkinliğinde duyurdu

Sonraki haber

Vertiv Sektörün En Geniş Dijital BT Yönetim Platformunu Tanıttı

İlginizi çekebilir