Facebook’un Kripto Para Birimi Gerçek Çıktı! Libra, 2020 Yılında Geliyor

Sosyal medya devinin kripto para birimi Mastercard ve Visa gibi önemli iş ortakları tarafından destekleniyor.

Facebook gerçekleştirdiği duyuru ile bir süredir ortalarda söylenti olarak dolaşan kripto para birimi hakkında resmi açıklamayı gerçekleştirdi. Şu an için geliştirme aşamasında olan ve küresel kripto para birimi olması planlanan Libra önümüzdeki yıl blockchain temelli ağda kullanıma sunulacak.

Libra başlangıç olarak Bitcoin gibi kişiden kişiye para aktarması amacıyla geliştirilmeye başlanmış. Geliştirme süreciyle bu hedef ilk ana akım kripto parayı oluşturmaya dönüşmüş. Dolar gibi stabil ve istenen her şeyi ödemekte kullanılacak bir para birimi olması istenen Libra ile kredi ödeme ve kredi çekme gibi finansal işlemler de yapılabilecek.

Bu yıl sonu faaliyete geçmesi beklenen Libra projesi tamamlandığında kar amacı gütmeyen ve 27 ortaktan oluşan Libra Birliği isimli kuruluşa devredilecek. Partnerler arasında yatırım firmaları, kar amacı gütmeyen kuruluşlar, telekomünikasyon ve teknoloji servisleri gibi şirketler ve kurumlar bulunuyor.

Libra, Bitcoin ve benzeri kripto para birimlerinin üretiminde ihtiyaç duyulan yüksek enerjiye rağmen çevre dostu bir üretim sürecine sahip.

Şayet Facebook’un  Libra para birimi başarılı olursa, sosyal medya devi tarafından geliştirilmiş en önemli ürünlerden birine dönüşebilir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde mevcut bankacılık anlayışına alternatif olabilecek bir yapının oluşması muhtemel.

Dijital cüzdan Calibra geliyor

Libra Birliği İletişim Müdürü Dante Disparte, hedeflerinin, internetin iletişim ve bilgi aktarımı için yaptığı katkıyı, sosyal medya devi olarak değer aktarımı ve ödemelerde sağlamak olduğunu açıklıyor.

Facebook kripto para birimi Libra ile bağlantılı uygulaması Calibra’yı da yayına almaya hazırlanıyor. Twitter ve Instagram’ın eski ürü müdürü Kevin Weil’in önderliğinde geliştirilen dijital cüzdan Calibra Facebook Messenger ve WhatsApp ile entegre olarak yayına geçecek. Calibra için iOS ve Android platformları için ayrıca bir uygulama yayınlanacak.

Kaynak: The Verge

Total
0
Shares
Önceki haber

Yazılım Fabrikaları ve Dijital Sanayi

Sonraki haber

MIT’in Yeni Robotu Nesneleri Hissederek Tanımlayabiliyor

İlginizi çekebilir