Facebook’un Kripto Parası Libra için Yeni İşbirlikçi: Shopify

Amerika ve Avrupa Birliği devlet yetkilileri tarafından ağır eleştirilere maruz kalan Facebook’un kripto para birimi Libra için uzun süre sonra güzel haber.

Duyurulduğu günden bu yana devletler seviyesinde ciddi eleştirilere maruz kalan ve yaptırım uygulanması gerektiği savunulan Facebook’un kripto para birimi Libra, yaşanan tartışmaların ardından eBay, Visa ve Stripe gibi yüksek profilli ortaklarıyla yol ayrılığına düşmüştü. Uzun süredir yeni ortaklar konusunda sessiz kalan Libra’ya güzel haber e-ticaret platformu Shopify’dan geldi.

 Libra Birliği üyesi olacağını açıklayan Shopify, operasyona 10 milyon dolarlık destek sağlayacağını belirtti. Shopify, Libra Birliği’ne katılabilmek için minimum yatırım miktarı olan 10 milyon dolar desteğini sağlayarak konseyde oy verme ve Libra’nın kazancından gelir elde etme hakkına sahip oldu.

Şayet Libra, ilerlemesine engel olan uluslararası düzenleyicilerin endişelerini yatıştırabilirse, Shopify ödeme süreçlerinde kredi kartı harcından kurtulmuş olacak. Nitekim Libra harç almama ya da sıfıra yakın bir harç bedeliyle ödeme yapma üzerine tasarlanmış bir dijital para. Böylece hem Shopify hem de platformunda iş yapan 1 milyon kullanıcı tasarruf sağlamış olacak.

Orijinal olarak 2020 yılında faaliyete geçmesi beklenen Libra henüz kullanıma sunulmadan Fransa ve Almanya’da yasaklanmıştı. Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire konuya ilişkin verdiği demeçte Facebook’un kripto para biriminin Avrupa’da kullanımına müsaade edilmemesi gerektiğini, bunun finansal riskler taşıdığını açıklamıştı.

Libra’ya halen destek veren markalar arasında Uber, Spotify, Lyft ve PayU gibi şirketler bulunurken Vodafone, Mastercard, Visa, eBay ve PayPal gibi çok önemli isimler desteğini çekmişti.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite