Fast Food Zincirinde Bir İlk: Patates Kızartan ve Köfte Pişiren Robotlar

Amerikalı fast food zinciri White Castle, sipariş hazırlama sürecine robotları dahil ederek bir ilke imza atıyor.

Amerika’nın önemli fast food zincirleri arasında yer alan White Castle, Kaliforniyalı Miso Robotics tarafından geliştirilen aşçı robotları test amaçlı olarak restoranlarında kullanmaya başladı. Yetkililer test sürecinin verimli geçmesi sonrasında aşçı robotun daha fazla noktada görev alabileceğini dile getirdi.

Sosyal medyada büyük ilgi toplayan aşçı robot konsepti için çalışmalar 9 ay önce başlatılmıştı. White Castle hissedar ilişkileri başkanı Jamie Richardson, insan çalışanların robot çözüm konusunda endişeye kapılmamaları gerektiğini dile getirirken, robot aşçıların yemek pişirme sırasında daha az atık oluşturarak verimliliğe katkı sağlayacağına değindi. Bir robot aşçının kurul maliyeti ise 30 bin dolar olarak belirtiliyor. Yetkililer robot aşçı maliyetini 15 bin dolara çekmek ve başarılı olması doğrultusunda diğer restoranlarda da kullanılması için çalışmaların sürdüğünü açıklamalarına ekliyor.

White Castle’ın aşçı robot Flippy’i mutfakta kullanma kararında yemek hazırlanması esnasında insandan geçebilecek patojen riskini azaltma fikrinin öne çıkmış. Uygulama aynı zamanda akıllı izleme, mutfak sıcaklığını uygun seviyede tutma ve müşterilere en iyi lezzeti sunmak için optimum kaliteyi yakalamada yardımcı olacak.

Kaynak: TechCrunch

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite