Redington reklamı
Redington reklamı
Redington reklamı
Redington reklamı

Fidye Yazılım Saldırısının Baltimore Hükümetine Verdiği Zarar 18 Milyon Dolara Ulaştı

Baltimore Belediye Başkanı resmi işlemlerin normale döndüğünü açıklasa da şehrin siber saldırılar sonucu uğradığı zararın bilançosu milyon dolarları buldu.
Bulut güvenliğinde 2019 trendleri
Bulut güvenliğinde 2019 trendleri

Baltimore resmi kurumlarına ait internet ağına olan kontrolün bir siber saldırı sonucu kaybedilmesinin üzerinden bir ay geçti. Konuya ilişkin bir açıklamada bulunan Baltimore Belediye Başkanı Bernard “Jack” Young ve kabine üyelerinden oluşan bir heyet, fidye yazılımla gerçekleşen saldırı sonucu oluşan zararın 10 milyon doları bulduğunu açıkladı. Bu rakama ödeme işlemlerinin gerçekleşememesi dolayısıyla ertelenen veya kaybedilen 8 milyon dolarlık gelir dahil edildiğinde, toplam rakam 18 milyon dolara ulaşıyor. Hükümet yetkilileri durumu tam olarak kontrol altına alamadığı için şu an kimi resmi işlemler kağıt üzerinde ve posta teslimatı aracılığıyla devam ediyor.

Şehir yetkilileri, 4 Mayıs tarihine kadar olan ve kameralar tarafından tespit edilmiş park yeri cezalarına ilişkin verilerin tamamına erişim sağladıklarını dile getirdi. Ancak fiziksel ceza makbuzları ve de ödemeleri elektronik olarak göremedikleri için işlemleri devam ettiremediklerini açıkladı.

Kentin Federal Soruşturma Bürosu, siber saldırıdan kaynaklanan ve giderek artan ekonomik zarara rağmen 70.000 dolarlık fidyeyi ödemekten vazgeçtiğini belirtti. Yetkililer ödemeyi gerçekleştirmiş olsalardı bile, siber suçluların sistemden tam olarak çıkış yaptığından emin olamayacaklarını açıklıyor.

Yaşanan saldırının ardından Baltimore’un Bilgi İşlem bölümü Dell’den 1 milyon dolar değerinde yeni donanımlar sipariş etti. Ayrıca belediye bünyesine alınan sözleşmeli çalışanlar eşliğinde saldırının ardından yeni sistemin hızla kurulması sağlanmaya çalışılacak.

Kaynak: ArsTechnica

Total
1
Shares
Önceki haber

Dijital Dönüşümde Ustalaşmanın 3 M’si

Sonraki haber

Ürününüzü Doğru Müşteriyle Buluşturmanın En Etkin Yolu: Dijital Pazarlama

İlginizi çekebilir
2019’da kripto paraları güvende tutacak 5 öneri

2019’da kripto paraları güvende tutacak 5 öneri

Blockchain teknolojilerine verilen destekle 2019 yılına hızlı bir giriş yapan kripto paralar, yeni fırsatlar peşinde koşan yatırımcıların ağına takılıyor. Kripto dünyası değeri milyonlara varan yatırımlarla gücüne güç katıyor. Bu dünyaya giriş yapmak isteyenlerin ise işe güvenlikten başlamaları gerekiyor.
Devamını oku