Finansal Teknolojiler ve Meslekler Açısından Beklentiler

Endüstri iş akışlarına entegre edilen ve fintechleri besleyen makine öğrenimi, yapay zekâ, dağıtılmış defterler gibi yeni teknolojiler, karmaşık görünen finans endüstrisine derinlik ve çeşitlilik getirdi. Türkiye’deki işgücünün yaklaşmakta olan dönüşüme hazırlanması son derecede önemli.

Yıllar boyu “niş sektör” olarak tanımlanan finans teknolojileri ekosistemi, bugün toplumun tüm kesimini kapsayan, günlük hayatın odağına yerleşmiş bir olgu hâline geldi. Bir zamanlar fintech girişimlerinin hangi amaca hizmet ettiğini anlatmak için zorlanan girişimciler, yeni nesil finans sisteminin göz bebeğine dönüştü.

Son on yıldaki en güçlü yatırım ivmesi Bankacılık ve Ödemeler olmuştu, öte yandan mevcut veriler bunun AI ve IoT gibi yeni geliştirmelere olanak sağlayan teknolojilere kaydığını da gösterdi.

Endüstri iş akışlarına entegre edilen ve fintechleri besleyen makine öğrenimi, yapay zekâ, dağıtılmış defterler gibi yeni teknolojiler, karmaşık görünen finans endüstrisine derinlik ve çeşitlilik getirdi.

Finansal teknolojilerin teknik gelişimini diğer teknoloji kollarından ayırmak ise hiç kolay değil. Bu sebeple genel olarak beklenti ve yakın geleceğin altını da çizmek gerekiyor.

Dijital teknolojilerin benimsenmesi, gelecekteki ekonomik büyümenin en önemli faktörü olarak görülüyor. Araştırmalara göre, globalde 2030 yılına kadar potansiyel verimlilik artışının yüzde 60’ının bu alandan gelmesi bekleniyor.

Türkiye için de durum farklı değil. Otomasyon, yapay zekâ ve dijital teknolojilerin ülke ekonomisini güçlendirme potansiyeli var.

Bu potansiyeli gerçekleştirmek için işgücü ile ilgili fırsatların ve zorlukların iyi anlaşılması gerekiyor. Türkiye’deki işgücünün yaklaşmakta olan dönüşüme hazırlanması açısından bu son derecede önemli.

  • Türkiye’nin gelecek 10 yıl içerisinde otomasyon, yapay zekâ, finansal ve dijital teknolojilerin yaratacağı ekonomik fayda ve sosyal değişimler ile 3,1 milyon iş artışı yaratma potansiyeli olduğu öngörülüyor.
  • 7,6 milyon iş kaybolarak yeni işlere dönüşebilecek ve 2030 yılına kadar 8,9 milyon yeni iş oluşabileceği yine yeni beklentiler arasında yer alıyor. 
  • Ayrıca, başta teknolojiyle ilgili alanlarda olmak üzere, tamamı yeni olan 1,8 milyon iş de oluşturulabilecek.
  • Mesleklerdeki bu dönüşüme paralel olarak da en çok aranan beceri ve yetenekler sıralamasının da değişmesi bekleniyor.

Finansal Teknoloji Alanındaki Trend Başlıkları ve Yükselişe Geçecek Meslek Alanları

Robotik Süreç Otomasyon (RPA)

Robotik süreç otomasyonu (Robotic Process Automation – RPA); geleneksel yöntemlerle uzun uğraş gerektiren ve maliyetli olan tekrarlanabilir görevleri, makine öğrenmesi gibi yapay zekâ odaklı çözümler vasıtasıyla, otomatik hâle getirilmeye deniliyor.

Yapay zekâ tabanlı çözümler; uyumluluk, risk yönetimi, işlemlerin izlenmesi ve düzenleyici raporları gibi alanlarda da aktif biçimde kullanılıyor.

Bu teknolojik ve pratik çözümlerin gelecekte de ilk tercih olmaya devam etmesi bekleniyor. 2018 yılında ilk sinyallerini veren ve adı daha çok zikredilmeye başlanan yapay zekâ destekli yazılım çözümleri, fintech sektöründe de en çok konuşulan trend başlıklar arasında.

Sadece finans alanında değil, veri işleme gereksiniminin olduğu hemen her sektörde, yakın geleceğin trendi “yapay zekâ sistemlerinden türetilmiş, robotik süreç otomasyonu” olacak.

Robotik süreçler ile birlikte şekillenen işlerin yanında, yeni işlerin ortaya çıkması ise kaçınılmaz. Ortaya çıkacak yeni işler, aranan yetenekleri ve nitelikleri de arttırıyor olacak.

Mobil – Dijital Ödemeler

Yeni nesil finans teknolojilerinden bahsedildiğinde ilk akla gelen çözümlerden olan mobil ödeme sistemleri, yakın dönemde de temassız ödemelerle birlikte en çok konuştuğumuz başlıklar arasındaydı.

Dünya genelinde oldukça yüksek potansiyeli olan mobil ödeme çözümlerinin, geleneksel bankacılık sistemleri tarafından yeterince desteklenmediği bölgelerde hızlı biçimde yayılacağı tahmin ediliyor.

Geleneksel bankacılık sisteminin ulaşamadığı noktalarda, mobil bankacılık ve ödeme çözümlerinin hızlı biçimde benimseneceği öngörülüyor.

Mobil bankacılık çözümleri, akıllı telefon penetrasyonunun artmasıyla birlikte, geleneksel bankacılık sistemine kıyasla çok daha kolay biçimde erişilebilir duruma geliyor.

Akıllı telefon ve internet erişimi olan herkes, geleneksel bir banka hesabına gerek kalmadan finans sisteminin bir parçası olabiliyor.

Bir başka mobilin kullanımı ise POS görevini üstlenmesi ile ilgili. Mobil uygulamalar sayesinde kartlı ödeme sürecinin alışılagelmiş tarafları bertaraf ediliyor.

Kart ve POS cihazına fiziksel olarak ihtiyaç duyulmadan, mobil cihazdan mobil cihaza sağlanan etkileşim aracılığıyla da, alışverişin dijital ortamda tamamlanması mümkün kılınıyor.

Artık Covid- 19’un yayılımını önlemek için “ister kart ister e-cüzdan şeklinde olsun”, dijital ve temassız ödeme yöntemleri tavsiye ediliyor. Dijital ödeme online alışverişe olanak sağladığı gibi, hizmet ve fatura ödemelerini online ortamda yapılmasını mümkün kılıyor.

API ve Açık Bankacılık

Açık bankacılık ve API çözümleri hem bankacılık hem de diğer finans hizmetleri sunan firmaların oluşturduğu ekosisteme yenilik getirecek.

Bankacılık lisansı almayı başarmış fintechler, paylaşılan veriler sayesinde internet bankacılığı ve mobil bankacılık gibi finansal fonksiyonlara sahip uygulamalarına yenilerini ekleyecek.

Açık Bankacılık, teknoloji alanındaki mevcut açık inovasyon ve açık kaynak kod geliştirmelerini taçlandıracak. Finans sektörüne her anlamda canlılık katacak. Finans şirketlerinin ellerindeki müşteri verilerini, diğer banka ve finansal teknoloji şirketleri ile paylaşmalarının ardından, bankacılığın tanımı yeniden yazılacak.

Açık bankacılık ve API sistemleriyle birlikte, ekosistemdeki tüm finans şirketleri, ortak müşteri verilerini kullanarak işlemlerini hem daha kolay hem de daha kısa sürede halledecek. Finansal veriler bankalar tarafından değil, müşteriler tarafından yönetilir bir hal alacak.

Regtech

Fintechlerin yan kolu olarak değerlendirilen Regtech, firmaların yeni teknolojilere adapte olurken, mevzuata uygun biçimde hareket etmelerini mümkün kılıyor. Regtech çözümleri, firmaların yasal gereksinimlerle uyum içerisinde çalışmalarını sağlıyor.

Şirketlerin sahip oldukları mevcut sistemleri, regülasyonlara uygun hâle dönüştürmeye yarayan Regtech uygulamaları, entegrasyon işlemlerini basitleştirerek, olası sıkıntıların gerçekleşmeden çözülmelerine de yardım oluyor.

Çevik yapıları sayesinde her firmanın kendi yönetim tarzına uygun bir çözüm sağlayarak, uyum süreçlerini kolaylaştırıyor. Bu özellikler sayesinde güvenilir, hızlı ve esnek bir yapı oluşuyor.

Güncelliğini yitirmiş sistemlerin, hem ihtiyaca hem de mevzuata uygun biçimde güncellenmesi için gereken adımların atılması da diğer fonksiyonlar arasında.

Dijital Bankalar

“Digital Only – Sadece Dijital” veya “Challenger – Meydan Okuyan” şeklinde tanımlanan dijital bankaların sayısı her geçen gün artıyor.

Geleneksel bankacılık sektöründeki boşlukları doldurmak ve sektörün dışında kalan tüketicilere ulaşmak isteyen fintech girişimlerinin çoğu, bankacılık lisansı almak için gereken şartları sağlamak için çalışıyor.

Bu meydan okuyan bankaların ana amaçları, geleneksel bankacılık sistemine erişmekte güçlük çeken kesime hizmet sunmak üzerinde yoğunlaşıyor. Aynı zamanda teknolojinin nimetlerinden yararlanarak, var olan çözümlere daha hızlı ve etkili alternatifler geliştirmeleri ile de ön plana çıkıyorlar.

Mobil cihaz penetrasyonunun hiç olmadığı kadar arttığı günümüzde, mobil uygulamalar üzerinden hizmet veren, yeni nesil dijital bankaların popülerliğinin katlanarak artması beklenenler arasında.

Dijital Asistanlar

Yapay zekâ uygulamalarının kullanıcıyla en yakın temasının örneği olan dijital asistanlar, günbegün hayatımızın merkezine yerleşiyor.

Herhangi bir kuruma telefonla ulaşmak istediğimizde, belli bir algoritma üzerinden çalışan yapay zekâ destekli sesli asistanlarla karşılaşıyoruz.

Çağrı merkezlerini arayıp, hiçbir bir insanla konuşmadan sesli asistanlarla işlemlerimizi tamamlayabiliyoruz.

Yapay zekânın en ilkel tohumları olarak değerlendirilen sesli asistanlar, müşterilerin en sık sorduğu soruları hızlı biçimde yanıtlamak üzere programlanıyor.

Sesli asistanlar aracılığıyla; müşterilerin kredi faizlerinin hesaplanması, geleceğe yönelik yatırımların planlanması, finans piyasasından güncel bilgilerin sunulması ve yakındaki banka şubeleri veya ATM’lerini gösterilmesi gibi konular, son derece basit işlemler olarak tanımlanıyor.

Fintech endüstrisi; paramızı harcama, yönetme, tasarruf etme ve yatırım yapma şeklimizde devrim yaratmaya hazır.

Ayrıca, hem BT dünyasına hem de finans dünyasına ilişkin sınırsız fırsat sağlıyor. Sektöre dair her yasal düzenleme Fintechler için yeni bir oyun alanı yaratırken, yeni kariyerlerin inşasına ve daha fazla istihdam sağlanmasına da kaynaklık ediyor.

Robotik endüstrisi yıllardır gelişiyor ve genişliyor. Bu eğilim önümüzdeki yıllarda da katlanarak artması bekleniyor. Aşağıdaki yazımda, robotik alanda yapılan araştırmaları ve öne çıkan gelişmeleri özetlerken, global anlamda 2020 yılında daha sık duyacağımız robotik teknolojileri ele almıştım.

Total
14
Shares
1 yorum

Bu yazı yoruma kapalıdır.

Önceki haber

Vertiv Türkiye ve Orta Asya Ülke Müdürü Zekai Güler Röportajı

Sonraki haber

Yapay Zeka İle Geleceğin Yazılım Testine Hazırlan!

İlginizi çekebilir

Papara “Bağış” Özelliği ile SMA Mücadele Derneği’ne Bağış Yapılabilecek

Hızlı, kolay, hesaplı ve keyifli finansal hizmetler sunmayı hedefleyen Papara, kullanıcılarının Papara hesapları üzerinden bağış yapabildikleri kurumların sayısını artırmaya devam ediyor. Kullanıcılarını bağış yapmaya teşvik etmeyi ve daha fazla kuruma ulaşabilmeyi amaçlayan Papara’da artık SMA Hastalığı ile Mücadele Derneği’ne de bağış yapılabiliyor.
Devamını oku