Flipboard Kullanıcı Bilgileri Çalındı!

Geçtiğimiz 9 aylık süreçte bilgisayar korsanlarının birkaç defa verilere erişmesi sonrasında Flipboard milyonlarca kullanıcısının şifrelerini sıfırladı.

Kullanıcılarına ilgi duydukları haberleri ve sosyal ağ gönderilerini kişiselleştirerek sunan Flipboard siber saldırıların kurbanı oldu. Amerika, Kaliforniya merkezli şirket yaptığı açıklamada ilki 2 Haziran 2018 ve 23 Mart 2019 arasında gerçekleşmek üzere, bilgisayar korsanlarının birden fazla olacak şekilde siber saldırıda bulunduğunu ve hassas kullanıcı verilerine ulaşmış olabileceğini duyurdu.

Aylık 150 milyona yakın kullanıcıya ulaşan Flipboard’da hacker’lar güvenliği aşarak kullanıcı adı, e-posta adresleri, şifreler ve üçüncü parti servislerden bağlantı için kullanılan dijital simgeleri çalmış durumda. Yetkililer yaşanan güvenlik ihlalinden kaç kullanıcının etkilendiği konusunda net bir şey söylemedi. Yetkililer kullanıcılarından finansal bilgi talep etmediği için bu alanda hiçbir bilginin olaya dahil olmadığının altını çiziyor.

Yaşanan güvenlik ihlalinden tüm kullanıcıların etkilenmediği iddia edilse de tedbir amaçlı olarak tüm kullanıcıların şifreleri sıfırlanmış durumda. Şayet bir Flipboard kullanıcısıysanız, uygulamayı kullanmak istediğinizde sistem sizden şifrenizi yenileme talebinde bulunacak.

Flipboard yetkilileri önlem olarak üçüncü parti servislerle bağlantıyı keserek, diğer servislerin bilgisi dahilinde tüm dijital simgelerin yerini değiştirmiş veya silmiş durumda.

Veri tabanına izinsiz girişin fark edilmesi ardından bir güvenlik firması sürece yardımcı olması için konuya dahil edilmiş. Gelecekte böyle bir şeyin tekrar yaşanmaması adına gelişmiş güvenlik önlemleri hayata geçirilmiş durumda.

Kısa süre önce en büyük internet sitelerinden birisi olan Canva benzer bir siber saldırıya maruz kalmış ve saldırı sonrasında 140 milyon kullanıcının verisi  çalınmıştı.

Kaynak: https://techcrunch.com

Total
27
Shares
Önceki haber

Yazılım Devi Micro Focus’un Dünya Başkanından Türkiye’ye Stratejik Ziyaret

Sonraki haber

Fiber İnternet Seferberliği Başlatmalıyız

İlginizi çekebilir