Florida Siber Korsanlara 460.000 Dolar Ödedi

Fidye yazılımı saldırısı sonrasında şehir bilgisayar sistemleri çöken Lake City şehri hacker’lara 460.000 dolar ödedikten sonra bilgi işlem müdürünü görevinden aldı.

Florida, Lake City şehrinde resmi kurumlarca kullanılan bilgisayarlar geçtiğimiz günlerde siber saldırıya maruz kaldı. Fidye yazılım aracılığıyla gerçekleşen saldırı sonrasında bilgisayarla işlem kontrolünü yitiren Lake City şehri nihayetinde hacker’lara 460.000 dolar ödeme yapmayı kabul etti. Florida’nın bir başka şehri, Riviera Beach de benzer bir saldırıya maruz kalmış be kontrolü geri kazanmak için 600.000 dolar ödeme yapmak zorunda kalmıştı. Yaşanan bu saldırıların ardından Florida eyaleti, bilgi işlem sorumlusu Brian Hawkins’in görevine son verdi.

Lake City’de kontrolü ele geçiren siber saldırganlar, fidye yazılımı e-posta aracılığıyla bilgisayarlara ulaştırdı. Bir çalışanın virüslü gönderiyi bilgisayarına indirmesinin ardından bir dizi kötü amaçlı yazılım kendi kendine faaliyete geçerek şehrin resmi işlerinde kullanılan tüm bilgisayarlara sunucu aracılığıyla geçiş yaptı ve kontrolü hacker’lara devretti. Bu saldırıda aynı sunucuda bulunmadığı için Polis ve İtfaiye departmanlarına ait sistemler zarar görmedi.

The Times tarafından yapılan habere göre FBI ile ortaklaşa bir soruşturma yürüten şehir yetkilileri sonuç olarak istenen fidyenin ödenmesinin, oluşabilecek zarar göz önünde bulundurulduğunda çok daha ucuza mal olacağına karar vermiş ve 460.000 doları hacker’lara ödemiş.

Fidyenin ödenmesi tartışmaları da beraberinde getirdi. Zira yetkililer daha az zararla durumu atlatmak istese de öte yandan daha fazla saldırıya teşvik etmiş oluyorlar.

Total
1
Shares
Önceki haber

Microsoft Mağazasından Alınan E-kitaplar Silinecek

Sonraki haber

Huawei Telefonlara Bundan Sonra Ne Olacak?

İlginizi çekebilir

Türkiye En Çok Siber Saldırıya Uğrayan Ülkeler Arasında!

2020, pandeminin de etkisiyle siber güvenlik sektörü için çok hareketli bir yıl oldu. Siber saldırı sayısı artarken, saldırılar çeşitlendi. Global olarak yıl içinde siber saldırı kaynaklı kayıpların maliyeti 3 trilyon doları aştı. Türkiye de siber saldırıların en çok artış gösterdiği ülkelerden biri oldu. Türkiye’de yılın ilk 10 ayında 102 bini aşkın siber saldırı gerçekleşti. Saldırılar, ağırlıklı olarak teknoloji, e-ticaret, kamu, finans, enerji ve sağlık sektörüne yöneldi.
Devamını oku